Nieoczekiwanie duży wzrost produkcji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESGUS: produkcja w górę

Produkcja przemysłowa w kwietniu tego roku wzrosła o 14,9 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 1 proc. rdr w marcu 2008 roku - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł o 4,0 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w w kwietniu o 11,9 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 2,6 proc. Wzrost odnotowano w 25 spośród 29 działów przemysłu. Najbardziej r/r wzrosła branża instrumentów medycznych, precyzyjnych, optycznych i zegarów - o ponad 47 proc. Dobre wyniki osiągnęli producenci sprzętu transportowego, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Dobrze spisało się budownictwo. Spadek zaliczyły wyroby tytoniowe oraz skóry wyprawiane i wyroby skórzane.

Eksperci szacowali, że kwietniowy wzrost będzie dużo niższy. Przewidywania wskazywały, że produkcja przemysłowa w kwietniu 2008 roku, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrośnie o 13,0 proc. (przy rozpiętości prognoz 3,7-18,0 proc.), natomiast w porównaniu z marcem 2008 roku wzrośnie 4,6 proc.

Natomiast według wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, również w kolejnych miesiącach można spodziewać się zadowalającego wzrostu. - Produkcja przemysłowa w następnych miesiącach będzie dynamicznie rosła, w granicach 10 procent - ocenił wiceprezes Piotr Wiesiołek. Również analitycy Ministerstwa Gospodarki są zdania, że dobre wyniki z kwietnia świadczą o dynamicznym rozwoju polskiej gospodarki. Ich zdaniem w maju można spodziewać się 9-procentowego wzrostu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES