Niemieckie firmy wycofują się z Polski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Czy z Polski znikną niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne?

Niemieckie firmy, które od lat intensywnie inwestują za granicą, powoli wracają do domu. Wycofują się także z Polski - głównie ze względu na permanentny wzrost płac - donosi "Der Spiegel".

Hamburski tygodnik napisał, że od 2000 r. do Niemiec powróciło 3500 przedsiębiorców - głównie z branż przemysłu metalowego i chemicznego - którzy wcześniej zainwestowali za granicą. Niemcy wycofują się z krajów Europy Środkowej i z Dalekiego Wschodu. Wśród firm, których przykłady podaje "Der Spiegel", znalazła się między innymi "Gröditzer Kurbelwelle". Producent wałów korbowych po kilku latach działania w Katowicach postanowił powrócić do Saksonii.

Powodem fali powrotów niemieckich firm jest przede wszystkim wzrost kosztów produkcji w krajach, w których zdecydowały się one zainwestować. Jak pisze "Der Spiegel", w ciągu ostatnich czterech lat wysokość płac w Polsce wzrosła o 40 procent. Tygodnik dodaje, że często jakość towarów lub półproduktów wytwarzanych przez niemieckich producentów za granicą pozostawiała wiele do życzenia, a nawet nie spełniała niemieckich norm. W tym kontekście przytacza przykłady złych doświadczeń niemieckiego biznesu w Rumunii i Chinach.

"Der Spiegel" informuje również, że coraz częściej to Niemcy stają się celem zagranicznych inwestorów. W ciągu ostatnich kilku lat w tym kraju swoją produkcję lub centra badawcze ulokowały tak znane firmy jak Hyundai, Panasonic, General Electric czy Rolls Royce.

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24