Niemieckie banki krytykują obniżkę stóp procentowych

Najnowsze

sxc.huBerlin 3

Niemieckie banki odniosły się krytycznie do ogłoszonej w czwartek decyzji Europejskiego Banku Centralnego o kolejnym obniżeniu stóp procentowych. Szef instytutu Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje "rozpaczliwą próbą" skierowania kapitału na południe Europy.

Europejski Bank Centralny ściął w czwartek jedną ze stóp procentowych do ujemnego poziomu i ogłosił adresowany do banków program wart co najmniej 400 mld euro.

Decyzja EBC

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła w czwartek referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów spadła o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc., a stopę kredytu obniżono o 35 pb do 0,40 proc.

Związek Niemieckich Kas Oszczędności (DSGV) ostrzegł EBC przed wkraczaniem na "niebezpieczną ścieżkę". - Zamiast spodziewanych bodźców dla gospodarek w krajach pogrążonych w kryzysie ponowne obniżenie stóp wywoła zaniepokojenie wśród ciułaczy w całej Europie i doprowadzi do zniszczenia majątku - powiedział prezes DSGV Georg Fahrenschon.

Jego zdaniem podjęte przez EBC kroki nie ustabilizują rynków finansowych. Wręcz przeciwnie - znajdujące się w nadmiarze środki finansowe będą szukać coraz bardziej ryzykownych możliwości zainwestowania - powiedział Fahrenschon agencji dpa.

Co z oszczędzającymi?

EBC udaremnia zabiegi osób, które oszczędzały na starość - tak decyzje banku skomentował szef Centralnego Związku Branży Ubezpieczeniowej Alexander Erdland.

Szef monachijskiego instytutu badań gospodarki Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje EBC "rozpaczliwą próbą przekierowania za pomocą taniego pieniądza i odsetek karnych na wkłady bankowe strumienia kapitału do Europy południowej i ożywienia tamtejszych gospodarek". - Ta metoda nie zadziała, ponieważ należy tam przedtem poprawić konkurencyjność, stosując reformy rynku pracy - wyjaśnił ekonomista. Rachunek zapłacą teraz ci, którzy posiadają długoterminowe wkłady bankowe oraz właściciele polis na życie - podkreślił Sinn.

Związkowcy zadowoleni

Zadowolenie z obniżki stóp wyrazili natomiast niemieccy związkowcy. Wobec grożącej deflacji i stagnacji polityka EBC jest słuszna - uważa członek zarządu centrali niemieckich związków zawodowych DGB Stefan Koerzell.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble mówił przed decyzją EBC, że "na dłuższą metę ten poziom oprocentowania nie jest rozwiązaniem". Natomiast kanclerz Angela Merkel zastrzegła, że Europejski Bank Centralny jest instytucją niezależną. "Przyjmujemy (decyzję EBC) do wiadomości i działamy odpowiednio do sytuacji".

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu