Niemiecki rząd przejmie Hypo

Najnowsze

Aktualizacja:

Rząd Niemiec przyjął projekt ustawy, która umożliwia nacjonalizację banków, które znajdą się w poważnych trudnościach w związku z kryzysem finansowym. - Rząd chce chronić pieniądze podatników - uzasadniał projekt minister finansów Peer Steinbrueck.

Ustawa o tzw. przejęciu ratunkowym ma pozwolić na uzyskanie przez państwo kontroli nad bankiem Hypo Real Estate, który - choć otrzymał dotąd poręczenia od rządu i innych banków na łączną sumę 102 mld euro - nadal jest w trudnej kondycji finansowej.

O tym, że według zamierzeń rządu ustawa ma zostać zastosowana tylko w przypadku Hypo Real Estate, świadczy ograniczenie jej czasu obowiązywania do 31 października; postępowanie nacjonalizacyjne musi rozpocząć się zaś przed końcem czerwca.

Zamachu na banki nie będzie

- Nie chodzi nam o rozszerzenie wpływu państwa na branżę bankową. Rząd dąży do przejęcia kontroli nad Hypo Real Estate tylko po to, by chronić pieniądze podatników - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Peer Steinbrueck. Dodał, że bankructwo tej instytucji wywołałoby w Niemczech serię wstrząsów.

- Nie ma powodu podejrzewać, że rząd ma podobne zamiary wobec innych banków - zaznaczył Steinbrueck.

Spór z amerykańskimi akcjonariuszami

Przeszkodą dla wprowadzenia państwowej kontroli nad tym bankiem jest spór prawny z amerykańskim funduszem inwestycyjnym JC Flowers, do którego należy około 25 proc. akcji Hypo. Przejęcie tego udziału zapewniłoby rządowi pakiet kontrolny.

- Rozmowy z JC Flowers trwają. Jednak nie doszliśmy do uzgodnień, które odwiodłyby rząd od prac nad ustawą (o nacjonalizacji) - powiedział Steinbrueck.

Według rządowego projektu, wywłaszczenie akcjonariuszy zagrożonego banku ma być ostatecznym krokiem, podejmowanym gdy zawiodą wszystkie inne metody przejęcia kontroli nad instytucją finansową.

Wywłaszczeni akcjonariusze mają otrzymać odszkodowanie, którego wysokość zależeć będzie od średniej ceny za akcję w ciągu dwóch tygodni przed decyzją o nacjonalizacji.

Znacjonalizowaną spółkę będzie można ponownie sprywatyzować, gdy poprawi się jej kondycja finansowa.

Steinbrueck zasugerował, że projekt ustawy jest formą presji na akcjonariuszy Hypo Real Estate. Jeśli na początku kwietnia walne zgromadzenie spółki podejmie decyzję przyznającą państwu kontrolny pakiet w banku, "wywłaszczenie nie będzie potrzebne" - powiedział.

Złe skojarzenia

Przymusowy wykup udziałów w bankach zastosowały w trakcie obecnego kryzysu inne kraje, w tym Wielka Brytania i Irlandia, ale w Niemczech budzi on złe skojarzenia w związku z rabunkiem mienia żydowskiego w latach 30. ubiegłego stulecia.

By wykluczyć podobne praktyki, powojenna konstytucja Niemiec zakazała wywłaszczania mienia prywatnego poza przypadkami uzasadnionymi interesem publicznym.

W środę niemiecki rząd przyjął też zmiany w uchwalonym w październiku i wartym 480 mld euro pakiecie ratunkowym dla banków. Okres obowiązywania poręczeń rządowych na pożyczki niemieckich banków wydłużono z trzech do pięciu lat.

Źródło: PAP