Niemiecki eksport hamuje

Najnowsze

Aktualizacja:

Niemiecki eksport w październiku spadł o 1,1 proc. w porównaniu z wrześniem - podało Federalne Biuro Statystyczne. W tym samym czasie import wzrósł o 0,3 proc. Wzrosła też produkcja przemysłowa.

Nadwyżka eksportu nad importem zmniejszyła się w październiku do 14,2 miliardów euro z 16,8 miliardów we wrześniu. Wzrósł za to popyt wewnętrzny.

Jak wyjaśnia Bloomberg, niemieckiemu eksportowi zaszkodził kryzys i oszczędności czynione w pozostałych gospodarkach UE, które spowodowały zmniejszenie popytu na niemieckie produkty.

- Eksport spowolni, gdy popyt wewnętrzny wzrośnie - komentuje dla Bloombergha Costa Brunner z domu inwestycyjnego Natixis we Frankfurcie. - Rosnące bezrobocie wzmacnia wewnętrzną konsumpcję - dodaje.

Analitycy dodają, że niemiecki eksport może znów spaść w obliczu walki Greków, Hiszpanów, Irlandczyków i Portugalczyków z kryzysem.

Ale produkcja wzrosła

W październiku 2010 r. wzrosła za to produkcja przemysłowa o 2,9 proc. miesiąc do miesiąca, po spadku w poprzednim miesiącu o 1,0 proc., po korekcie. To największy wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym od maja tego roku.

Analitycy spodziewali się w październiku niemal trzy razy mniejszego wzrostu produkcji miesiąc do miesiąca, o 1,0 proc.

Rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła w październiku w Niemczech o 11,7 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, po wzroście poprzednio o 7,7 proc., po korekcie.

Tu analitycy też oczekiwali mniejszego wzrostu, o 10,0 proc.

Źródło: bloomberg.com