Niemiecka produkcja leci na łeb, na szyję

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W Niemczech gwałtownie spada produkcja przemysłowa

W Europie gwałtownie spada produkcja przemysłowa. W Niemczech tylko w lutym spadła o ponad 20 proc. rok do roku, po spadku miesiąc wcześniej o prawie 18 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Podobnie jest na Słowacji - tam produkcja przemysłu w lutym rok do roku spadła o ponad 28 proc., po rekordowym spadku w styczniu o ponad 30 proc. (po korekcie) - poinformowało słowackie biuro statystyczne.

W Niemczech to już szósty z kolei miesiąc spadku produkcji. Tym razem okazał się on nieco mniejszy, niż oczekiwali analitycy.

Miesiąc do miesiąca produkcja spadła w lutym niemal o 3 proc., po spadku o ponad 6 proc. w poprzednim miesiącu (po korekcie) - wynika z danych ministerstwa.

Na Słowacji też spada

Lutowa produkcja u naszych południowych sąsiadów okazała się o 28 proc. niższa niż rok wcześniej. Spadek zanotowano prawie we wszystkich segmentach, ale najsilniej recesja dotknęła przemysłu motoryzacyjnego. Jego produkcja spadła niemal o połowę (44,4 proc).

Jednocześnie podano informacje o Produkcie Krajowym Brutto w końcówce ubiegłego roku. W IV kw. 2008 r. PKB Słowacji zwiększył się o 2,5 proc. (licząc rok do roku), podczas gdy w III kw. wzrost wynosił jeszcze 6,6 proc.

Według prognoz Narodowego Banku Słowacji, gospodarka tego kraju może w tym roku wejść w recesję i skurczyć się nawet o 2,4 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24