Niemiecka lokomotywa się rozpędza

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Siłą napędową niemieckiej gospodarki staje się budownictwo

Niemiecka gospodarka nabiera tempa. Tak przynajmniej uważa Ministerstwo Finansów w Berlinie. Z prognoz resortu wynika, że w drugim półroczu gospodarka przyspieszy, głównie dzięki ożywieniu w budownictwie. To ostatnie Niemcy mają zawdzięczać... poprawie pogody.

Według ministerstwa finansów Niemiec ożywienie widać już będzie we wzroście PKB za drugi kwartał. W pierwszych trzech miesiącach roku gospodarka naszych zachodnich sąsiadów urosła zaledwie o 0,2 procent w ujęciu kwartalnym. W ujęciu rocznym wzrosła o 1,5 proc.

Rząd Niemiec cieszy się teraz wzrostem popytu na produkty przemysłowe - zwłaszcza z Azji - i poprawą nastrojów wśród firm. Ministerstwo dodaje jednak, że na powrót do poziomów sprzed kryzysu i na pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych będzie trzeba jeszcze poczekać. Rząd dodaje, że popyt wśród gospodarstw domowych będzie wciąż słaby, choć w drugiej połowie roku ma się polepszać, między innymi dzięki spodziewanej poprawie na rynku pracy. W czerwcu stopa bezrobocia w Niemczech spadła do najniższego poziomu od grudnia 2008 roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24