Niemiecka gospodarka wciąż ma pod górkę

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu 2009 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,3 proc. wobec również 8,3 proc. w lipcu - podał we wtorek Federalny Urząd Pracy w komunikacie. To najwyższy poziom od 2007 r. Kiepskie dane o europejskim bezrobociu podał Eurostat.

Eksperci spodziewali się, że w sierpniu stopa niemieckiego bezrobocia wzrośnie jeszcze do 8,4 proc.

Tymczasem liczba osób poszukujących pracy niespodziewanie spadła w sierpniu o 1 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Właśnie tu oczekiwania analityków rozminęły się z rzeczywistością: spodziewali się oni, że w sierpniu nastąpi wzrost liczby osób poszukujących pracy o 30 tys., po spadku w lipcu o 5 tys. po korekcie.

Liczba osób bezrobotnych wyniosła w VIII po uwzględnieniu czynników sezonowych 3,48 mln wobec również 3,48 mln poprzednio.

Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 3,47 mln wobec 3,46 mln poprzednio - podał urząd pracy. Tu stopa bezrobocia wzrosła do 8,3 proc. (z 8,2 proc.)

Europa też nie pracuje

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w lipcu 2009, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 9,5 proc., wobec 9,4 proc. w czerwcu - poinformowała agencja statystyczna Unii Europejskiej Eurostat. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia właśnie na poziomie 9,5 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 9,0 proc., wobec 8,9 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 18,5 proc. i na Łotwie: 17,4 proc., najniższa w Holandii: 3,4 proc.

Liczona według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,2 proc., czyli tyle samo co w czerwcu. Według metodologii GUS stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,8 proc. GUS liczy swój wskaźnik na podstawie danych z rejestracji bezrobotnych przez urzędy pracy, natomiast Eurostat - na podstawie badania ekonomicznej aktywności ludności.

Źródło: PAP, lex.pl