Niemiecka gospodarka tworzy sukces Polski

Najnowsze

TVN24Według niemieckiej statystyki eksport do Polski jest wyższy niż import, według polskiej - odwrotnie

Niemiecki sukces pociąga za sobą rozwój gospodarczy Polski - informuje Deutche Welle. Miniony rok przyniósł lekki wzrost obrotów handlowych między Polską a Niemcami. Wzrasta też liczba inwestycji polskich firm na niemieckim rynku.

– Na sto euro niemieckiego eksportu kilkanaście euro to nasz udział w formie podzespołów tego produktu - mówi Jacek Robak, kierownik Biura Promocji Handlu i Inwestycji polskiego Ministerstwa Gospodarki w Berlinie. Dodaje, że „w związku z tym w interesie polskich firm jest dalszy wzrost eksportu Niemiec, bo idzie za tym także wzrost eksportu Polski”.

60 mld euro obrotów

Z danych za pierwsze 10 miesięcy 2013 roku wynika, że obroty handlowe między RFN a Polską wynosiły blisko 60 mld euro. Tradycyjnie jednak jesienią przybierają one jeszcze na tempie. Szacunkowo mówi się o ok. 4-5 procentowym wzroście w skali roku. Nadal istnieją różnice w statystykach odnośnie nadwyżki eksportu lub importu. Według niemieckiej statystyki eksport do Polski jest wyższy niż import, a według polskiej - odwrotnie. Polska uważa, że eksport do RFN będzie w 2013 utrzymywać się na poziomie 38 mld euro.

Polska ekspansja

W 2013 roku miała miejsce intensywna akcja promocyjna w niemieckiej prasie i reklamie, w której Polska starała się przekonać do jakości i konkurencyjności własnych produktów. Ekspansję na niemieckim rynku zapowiada coraz więcej polskich marek. Ostatnio zrobił to m.in. producent butów CCC.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: TVN24