Niemiecka gospodarka łapie wiatr w żagle?

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPANiemiecka gospodarka łapie wiatr w żagle? (n/z regaty podczas weekendowego Kieler Woche)

Lepsze od oczekiwań nastroje w niemieckiej gospodarce. Indeks klimatu gospodarczego Ifo wzrósł w czerwcu do 85,9 punktu - to więcej niż szacowali analitycy. W maju indeks wyniósł 84,2 punktu. Wskaźnik instytutu Ifo ocenia bieżącą sytuację gospodarki oraz przyszłe oczekiwania przedsiębiorców.

Czerwiec był już trzecim z rzędu miesiącem wzrost indeksu, co według analityków może sugerować początek końca kryzysu w niemieckiej gospodarce. Ifo osiagnął dno w marcu - wtedy spadł do najniższego poziomu od 26 lat.

Tymczasem ministerstwo finansów w Berlinie podało, że gospodarka Niemiec może odbić się od dna w drugiej połowie roku. Podstawą takiej prognozy są oznaki stabilizacji w produkcji przemysłowej, prywatnej konsumpcji i zamówieniach w przemyśle. Według resortu w dużej mierze jest to zasługa wartych w sumie 82 miliardy euro rządowych programów stymulujących gospodarkę.

Index IFO powstaje na podstawie ankiet, przeprowadzanych wśród siedmiu tysięcy niemieckich firm z przemysłu, handlu hurtowego i detalicznego, a także budownictwa. Indeks jest uważany za najważniejszy wskaźnik ukazujący nadchodzące procesy w niemieckiej gospodarce.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA