Niemcy zapłacili 570 mld euro podatków. Historyczny wynik

Najnowsze


570 mld euro - tyle podatków zapłacili Niemcy w ubiegłym roku. To najwyższa kwota w historii, większa o ponad 3 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem - poinformowało Federalne Ministerstwo Finansów. W statystykach nie zostały umieszczone jednak lokalne podatki.

Ja podaje stacja ARD, przyczyną tak dużego wzrostu było wysokie zatrudnienie. Dochody podatkowego z tytułu płac wzrosły o ponad 6 proc., do 158,2 mld euro. Do zwiększenia pieniędzy w państwowej kasie przyczyniła się też konsumpcja prywatna. Dochód z podatków od sprzedaży wzrósł o 1,1 proc. do 196,9 mld euro.

Optymizm na 2014 rok

Swój dochód o 1,4 proc. poprawił rząd federalny - do 259,9 mld euro. Według ministerstwa finansów, budżety krajów związkowych do końca listopada wykazały 8,5 mld euro deficytu, o 3,3 mld mniej niż rok wcześniej. Deficyt rządu federalnych wyniósł zaś 22,3 mld euro. W 2014 roku ministerstwo finansów spodziewa się korzystnego klimatu gospodarczego. Wszystko ze względu na wyraźne oznaki poprawy sytuacje gospodarczej na świecie.

Bezrobocie niższe

Bezrobocie w Niemczech spadło znacznie bardziej niż oczekiwano. W styczniu liczba osób bez pracy spadła o 28 tys., a analitycy spodziewali się spadku o 5 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc. Bez pracy pozostaje 2,93 mln Niemców. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,9 proc. Bundesbank przewiduje, że w najbliższych miesiącach niemiecka gospodarka, wspierana przez ożywienie w strefie euro, zdecydowanie przyśpieszy.

Autor: mn/klim/ / Źródło: ARD