Niemcy: wzrost PKB wyhamował

Najnowsze

Aktualizacja:

W roku 2012 wzrost PKB w Niemczech wyniósł 0,7 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Z pierwszych szacunków wynika jednak, że w IV. kwartale ubiegłego roku wzrost wyhamował w porównaniu z III kwartałem o 0,5 proc.

Bardziej pewne dane dotyczące ostatniego kwartału 2012 roku statystycy z Wiesbaden przedstawią dopiero 14 lutego.

Jak pisze dpa, ekonomiści liczyli się ze spadkiem PKB na koniec roku, wskazując na zahamowanie korzystnych tendencji na rynku pracy, spadek konsumpcji wewnętrznej oraz spadek zainteresowania niemieckimi produktami za granicą.

Tempo wzrostu największej europejskiej gospodarki znacznie osłabło w 2012 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to wzrost PKB wyniósł 3 proc. Sytuacja Niemiec jest mimo to lepsza niż wielu europejskich krajów, które znalazły się w recesji - pisze agencja dpa.

Nie uniknęli kłopotów Nastawionej na eksport niemieckiej gospodarce nie udało się uniknąć negatywnych skutków kryzysu zadłużenia w strefie euro. Po bardzo dynamicznym początku roku dynamika niemieckiej gospodarki ulegała osłabieniu z kwartału na kwartał. Prognozy na rok bieżący przewidują jeszcze niższy wzrost PKB niż w ubiegłym roku. Zdaniem większości ekonomistów tempo wzrostu wyniesie od 0,3 proc. do prawie 1 proc. Jedną z przyczyn ostrożnych prognoz jest niepewna sytuacja na rynku amerykańskim - wyjaśnia dpa. Ekonomista Commerzbank Joerg Kraemer powiedział, że opanowanie skutków kryzysu zadłużenia pozwala mieć nadzieję, że "po złym czwartym kwartale niemiecka gospodarka zacznie ponownie powoli wzrastać".

Autor: mtom / Źródło: PAP