Niemcy wstrzymują Polaków

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNiemiecki rynek pracy pozostanie zamknięty do 2011 roku

Niemiecka koalicja rządowa zapowiedziała, że planuje całkowicie otworzyć rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, dopiero w 2011 roku - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Początkowo niemiecki rynek pracy miał być w pełni dostępny już w 2009 roku.

- Przedłużenie okresu przejściowego jest postanowione - powiedział cytowany przez "FAZ" członek prezydium CDU Karl-Josef Laumann. Dodał, że kanclerz Angela Merkel nie wyobraża sobie otwarcia rynku pracy przed 2011 rokiem.

Praca jest, pracowników nie ma

W komentarzu redakcyjnym "FAZ" ocenia, że utrzymanie okresu przejściowego jest "fatalnym sygnałem" w obliczu dyskusji o braku wykwalifikowanej siły roboczej w Niemczech. - Nie chodzi tylko o 100 tysięcy wolnych miejsc pracy dla inżynierów. Agencje pracy nie mogą znaleźć wystarczającej liczby sezonowych pracowników do pomocy przy zbiorach - pisze dziennik

Zgodnie z warunkami rozszerzenia UE w 2004 roku kraje Piętnastki miały prawo wprowadzić restrykcje dla pracowników z nowych państw członkowskich maksymalnie na siedem lat.

Źródło: wnp.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu