Niemcy walczą o polskie gniazdko

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNowa spółka da Polsce więcej prądu

Po ponad roku prac nad projektem niemiecki koncern energetyczny RWE i Kompania Węglowa powołały spółkę RWE Elektrownia Czeczott. Do 2015 roku ma ona wybudować w Woli (Śląskie) elektrownię węglową za ok. 1,5 mld euro. Będzie tam największy w Polsce blok opalany węglem kamiennym, ale będzie ona emitować znacznie mniej CO2 niż inne elektrownie.

Nowy blok będzie miał on moc 800 megawatów i powstanie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, których główną zaletą jest niska emisja CO2. Nowy blok ma się znacząco przyczynić do zaspokojenia wzrostu zużycia energii w Polsce oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Poza ostatnimi czasami kryzysu zapotrzebowanie na energię rosło o 3-5 procent rocznie.

Niemiecko-polski Czeczott

RWE wniesie do nowej spółki kapitał, a KW nieruchomość, na której powstanie elektrownia, będzie też dostarczać do niej ok. 2,5 mln ton węgla rocznie. To roczna produkcja jednej średniej wielkości kopalni. Kompania będzie miała 25 proc. udziałów w spółce. Prace budowlane ruszą około 2013 r. Inwestycja będzie finansowana m.in. z kredytów.

Przedstawiciele obu spółek prezentując swój projekt mówili, że przeprowadzono już odwierty, powstało studium wykonalności inwestycji oraz dopracowano jej szczegółowe aspekty techniczne, takie jak np. możliwość zaopatrzenia w wodę.

Siedzibą nowej spółki będą Katowice. Szefem rady nadzorczej jest prezes RWE Polska Filip Thon, a prezesem Goetz Hanau.

Na nowe czasy

Polska energetyka stoi przed wyzwaniami związanymi z odbudowę mocy. (...) Ta inwestycja wpisuje się w te założenia i jest jedną z pierwszych jaskółek realizacji programu odbudowy i modernizacji naszej energetyki strezlec o elkektrowni

Nowa elektrownia ograniczy emisję CO2, bo będzie miała znacznie wyższą od przeciętnej sprawność - do 46 proc. Obecnie średnia sprawność polskich elektrowni to 33-35 proc. Wyższa sprawność to o ok. 30 proc. mniejsze zużycie węgla na każdą wytworzoną kilowatogodzinę energii - i mniej dwutlenku węgla. Rocznie daje to 1,3 mln ton CO2 mniej.

- Polska energetyka stoi przed wyzwaniami związanymi z odbudowę mocy. Optymalnie byłoby, gdyby co roku powstawało ok. 1000 megawatów nowych mocy. Ta inwestycja wpisuje się w te założenia i jest jedną z pierwszych jaskółek realizacji programu odbudowy i modernizacji naszej energetyki - oceniła obecna podczas uroczystości powołania spółki wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Przyszłość polskiej energii?

Inwestycja w Polsce to część strategii RWE, który do 2012 roku zamierza zainwestować ok. 30 mld euro, z czego nawet 2/3 poza Niemcami. Koncern należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Zatrudnia 66 tys. osób, zaopatruje 14 mln klientów w prąd i 6 mln w gaz. Jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii, działa także w Europie Środkowej.

W Polsce koncern reprezentują firmy RWE Polska (sprzedaje energię ponad 880 tys. klientów) i RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Oprócz inwestycji na Śląsku RWE planuje też uruchomienie w Polsce farm wiatrowych o mocy 300 megawatów do 2015 roku. Jest też podobno zainteresowana wejściem w Grupę energetyczną Enena, którą chce sprywatyzować rząd.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ok. 65 tys. osób w 16 kopalniach. Rocznie może wydobyć ok. 46 mln ton węgla, w ubiegłym roku osiągnęła ponad 11,5 mld zł przychodów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu