Niemcy tną wydatki

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huMimo ostrych cięć wydatków Niemcy i tak rekordowo zadłużą się w przyszłym roku

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy okołobudżetowej, która przewiduje wdrożenie działań oszczędnościowych, przede wszystkim w sferze wydatków socjalnych - poinformował w środę w Berlinie minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Ustawa jest konkretyzacją części propozycji zawartych w przedstawionym w czerwcu przez chadecko-liberalny rząd pakietu oszczędnościowego na łączną kwotę ponad 80 mld euro.

Jak powiedział Schaeuble na konferencji prasowej, planowane kroki oszczędnościowe mają na celu ograniczenie rekordowego deficytu, będącego skutkiem wdrażania kosztownych programów walki z kryzysem gospodarczym i finansowym. Budżet niemieckiego państwa zadłuży się w tym roku na 65 mld euro, choć przed przyjęciem planu oszczędnościowego miało to być 80,2 mld euro. Nadal jest to rekordowe zadłużenie w historii RFN.

- Stoimy na stanowisku, że solidne ramy finansowe, do których musimy powrócić po przezwyciężeniu najgłębszego w historii kryzysu, stanowią przesłankę zrównoważonej polityki dobrobytu - ocenił minister.

Rząd przyjął w lipcu projekt budżetu na 2011 rok oraz plan finansowy do roku 2014, które zakładają cięcia zapisane w przyjętej w środę ustawie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu