Niemcy przesłodzili. Kara dla producentów to 280 mln euro

Najnowsze

sxc.hu280 mln euro kary nałożył niemiecki urząd antymonopolowy BKA na trzy tamtejsze koncerny cukrownicze

280 mln euro kary nałożył niemiecki urząd antymonopolowy BKA na trzy tamtejsze koncerny cukrownicze: Suedzucker, Pfeire & Langen i Nordzucker za zmowę cenową - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa. Te koncerny produkują też cukier w Polsce, mają łącznie ponad 60 proc. polskiego rynku.

Suedzucker musi zapłacić aż 195,5 mln euro, Nordzucker dostał najniższą grzywnę, bo zdecydował się na współpracę z władzami. Do nieprawidłowości miało dochodzić przez wiele lat do 2009 roku.

BKA wykazał, że przez wiele lat te trzy koncerny w porozumieniu prowadziły wspólną politykę cenową i produkcyjną. Firmy miały podzielić pomiędzy siebie kraj na rejony wpływów, co umożliwiło dyktowanie bardzo wysokich cen cukru. W 2008 roku koncerny miały między sobą uzgodnić, ile sprzedać w ramach reformy praw do produkcji i ile produkować cukru.

Koncerny mają prawo odwołania się od decyzji BKA.

Trzy niemieckie koncerny produkują cukier także w Polsce, mają łącznie ponad 60 proc. rynku. Największym producentem w naszym kraju jest Suedzucker Polska, spółka ta ma 5 cukrowni i wytwarza rocznie ponad 500 tys. ton cukru

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu