Niemcy prywatyzują kolej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niemieckie koleje już wkrótce na sprzedaż

Rząd Niemiec zatwierdził projekt ustawy o częściowej prywatyzacji Kolei Niemieckich. Do 2008 r. w rękach prywatnych inwestorów ma się znaleźć ok 25 proc. udziałów największego przedsiębiorstwa transportowego w Europie.

Projekt prywatyzacji Deutsche Bahn koalicyjny rząd chadeków i socjaldemokratów zaaprobował jednogłośnie. - To wielki krok w kierunku dużej, kompleksowej reformy kolei - ocenił niemiecki minister transportu Wolfgang Tiefensee.

Z prywatyzacji na 15 lat wyłączone zostaną infrastruktura torowa, dworce i sieć energetyczna, ale i tak przyniesie ona ok. 3 miliardów euro zysku. Teraz rządowy projekt musi jeszcze zyskać poparcie obydwu izb niemieckiego parlamentu.

W Niemczech pojawiają się jednak opinie, że prywatyzacja może przynieść więcej złego niż dobrego. Zagrożeni czują się zwłaszcza przedstawiciele samorządów lokalnych, którzy obawiają się likwidacji krótkich, lokalnych połączeń.

Deutsche Bahn jest największym w Europie przedsiębiorstwem transportowym, którego pociągi przewiozły w ubiegłym roku niemal 1,9 mld pasażerów i około 300 mln ton towarów. Obroty spółki wyniosły około 30 mld euro, a zysk blisko 1,7 mld euro.

Źródło: heute.de, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24