Niemcy pokazują, jak oszczędzać

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPANiemiceki minister finansów Wolfgang Schaeuble

Niemiecki rząd przyjął w środę projekt budżetu na 2011 rok oraz plan finansowy do roku 2014. Propozycje ministra finansów Wolfganga Schaeuble zakładają drastyczne oszczędności, konieczne ze względu na rekordowe zadłużenie niemieckiego państwa.

Jak potwierdził resort finansów, dzięki lepszej koniunkturze gospodarczej i większym wpływom z podatków niemiecki rząd zaciągnie w tym roku znacznie mniej kredytów niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu; zamiast przewidywanych 80,2 mld euro kwota ta wyniesie 65,2 mld euro.

Nadal jest to jednak rekordowe nowe zadłużenie w historii RFN, będące konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego.

Z roku na rok mniejsze zadłużenie

Oszczędności są zatem konieczne, bo w 2016 roku obowiązywać zacznie zapisany w konstytucji Niemiec hamulec zadłużenia, zgodnie z którym zobowiązania finansowe netto zaciągane przez państwo nie mogą przekroczyć 0,35 proc. PKB, czyli mniej niż 10 mld euro.

Już w przyszłym roku rząd chce ograniczyć nowe kredyty do 57,5 mld euro, zaś do 2014 roku miałyby one wynieść 24 mld euro. Planuje się również zmniejszenie wydatków państwa, które w 2011 roku mają zamknąć się w kwocie 307,4 mld euro (to 3,8 proc. mniej niż w 2010 roku), zaś w 2014 roku wyniosą 301 mld euro.

Największe cięcia dotkną ministerstwo pracy i spraw socjalnych, którego budżet zmniejszy się o 7,9 proc. w stosunku do 2010 roku, oraz resort rolnictwa (minus 6,1 proc.). Natomiast wydatki na oświatę i badania wzrosną o 7,2 proc.

Podniosą także podatki

Wpływy z podatków mają wynieść w 2011 roku 221,8 mld euro i wzrosnąć do 250,3 mld w 2014 roku - dzięki lepszej koniunkturze, a także nowym podatkom, przewidzianym w przyjętym na początku czerwca pakiecie oszczędnościowym, jak np. podatek od elementów paliwowych, który opłacać będą koncerny energetyczne.

Na konferencji prasowej minister Schaeuble powiedział, że nie ma alternatywy wobec redukcji nadmiernego deficytu budżetu. Jego zdaniem niemieckie plany oszczędnościowe to "umiarkowana strategia wyjścia" z kosztownej polityki walki z 5-procentową recesją w zeszłym roku.

- Plan rządu federalnego sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarki oraz wspiera pozytywny rozwój sytuacji na rynku pracy - ocenił Schaeuble, odrzucając opinie, wyrażane m.in. w Waszyngtonie, że nadmierne oszczędności mogą zdławić koniunkturę.

Niemiecki Bundestag uchwali ustawę budżetową na 2011 rok prawdopodobnie w listopadzie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA