Niemcy na skraju recesji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niemcy na skraju recesji

Niemiecka gospodarka znalazła się na skraju recesji - wynika z raportów przedstawionych we wtorek przez cztery niezależne instytuty ekonomiczne w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi będą musieli się również zmierzyć z rosnącym bezrobociem.

We wtorek w Berlinie ekonomiści z czterech niezależnych instytutów naukowych przedstawili wyniki raportu o stanie niemieckiej gospodarki. Eksperci drastycznie skorygowali prognozę wzrostu PKB dla Niemiec na 2009 rok - z 1,4 proc. do zaledwie 0,2 proc.

- Niemcy stanęły na skraju recesji - powiedział na konferencji prasowej prof. Udo Ludwig z Instytutu Badań Gospodarczych w Halle - Kryzys finansowy w szczególny sposób uderzył w niemiecką gospodarkę, która opiera się na eksporcie i odczuwa skutki spadku popytu oraz inwestycji za granicą - dodał.

350 tysięcy bezrobotnych więcej

Raport przewiduje także wzrost bezrobocia. Na koniec roku liczba osób pozostających bez pracy może nawet wzrosnąć o około 350 tysięcy w porównaniu do sytuacji z początku tego roku. Natomiast w 2009 roku stopa bezrobocia powinna utrzymać się na poziomie 7,5 proc. - oceniają autorzy raportu.

Niemieccy ekonomiści pokładają nadzieję we wprowadzanym w wielu państwach rządowych pakietach antykryzysowych. Te powinny w nadchodzących miesiącach ustabilizować sytuację w świecie finansów - oceniają analitycy i dodają. - Jeśli tak się stanie, to w połowie 2009 roku nastąpi stopniowa poprawa koniunktury.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24