Niemcy nacjonalizują Hypo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Hypo Real Estate będzie państwowy?

Rusza nacjonalizacja niemieckiego banku Hypo Real Estate. Rząd w Berlinie rozpoczął właśnie starania o przejęcie banku i chce zapłacić za jego udziały łącznie ok. 290 milionów euro. Za jedną akcję zamierza płacić 1,40 euro - o 20 eurocentów więcej niż wyniósł środowy kurs zamknięcia.

Przedstawiciele rządowego funduszu, który ma kupić udziały w Hypo Real, podkreślają, że oferta daje udziałowcom banku okazję do sprzedaży akcji po bardzo atrakcyjnej cenie. Rządowa oferta najwyraźniej spodobała się inwestorom, bowiem kurs akcji banku na giełdzie w czwartek wzrósł o ok. 15 proc. - do 1,38 euro.

Rząd jest gotów nieco przepłacić za Hypo Real, bo koszty jego upadku byłyby dla państwa dużo wyższe, a konsekwencje bankructwa uderzyłyby w całą gospodarkę.

W ubiegłym miesiącu rząd wykupił już prawie 9 procent akcji Hypo Real Estate. Bank, który skończył ubiegły rok aż 5,5 miliarda euro pod kreską, dostał już w sumie ponad 100 miliardów euro pomocy, z czego 87 miliardów pochodziło od niemieckiego rządu.

Źródło: ZDF

Źródło zdjęcia głównego: TVN24