Niemcy "kupili" polski dług. 300 mln euro od ubezpieczycieli

Najnowsze

sxchuPolskie obligacje zainteresowały Niemców

Ministerstwo Finansów wyemitowało 20-letnie obligacje imienne o wartości 300 mln euro. W papiery zainwestowały niemieckie firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne - poinformował resort Mateusza Szczurka.

Zgodnie z informacją MF obligacje trafią do inwestorów z Niemiec reprezentujących firmy ubezpieczeniowe (88 proc.) oraz fundusze emerytalne (12 proc.).

Specjalnie dla sąsiadów

"Zrealizowaliśmy jeden z mniejszych projektów efektywnego pozyskiwania finansowania zagranicznego. Wyceniliśmy 20-letnie obligacje imienne o wartości 300 mln euro na znacznie lepszych warunkach od możliwych do uzyskania poprzez emisję publiczną. Nabywcami obligacji są wyłącznie docelowi, długoterminowi inwestorzy z Niemiec" - poinformował w komentarzu wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że zgodnie z zapowiedziami MF nie powinno już w tym roku przeprowadzać publicznych emisji na rynku euro i dolara.

Resort będzie koncentrować się na mniejszych projektach, docierających do nowych inwestorów długoterminowych.

Zyski w 2034 roku

W piątkowym komunikacie MF poinformowało także, że rozliczenie obligacji nastąpi 27 lutego tego roku, a ich zapadalność ustalono na 27 lutego 2034 r. Rentowność obligacji wynosi 3,272 proc., a cena emisyjna 100 proc. wartości nominalnej. Organizatorem emisji był bank HSBC Trinkaus.

Autor: rf//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxchu