Niemcy krytykują fontannę dolarów

Najnowsze

Aktualizacja:

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble skrytykował decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) o wykupieniu od banków obligacji skarbowych rządu USA, co ma rozruszać pogrążoną w stagnacji gospodarkę. W środę Fed ogłosił, że w następnych ośmiu miesiącach wykupi obligacje za sumę 600 miliardów dolarów.

W rozmowie niemiecką telewizją publiczną ARD/ZDF minister Wolfgang Scheuble zarzucił Amerykanom złamanie międzynarodowych ustaleń. - Nie sądzę, by rozwiązali w ten sposób swoje problemy - uznał szef resortu finansów.

- I uważam, że stwarzają kolejne problemy dla świata - dodał.

Jak zauważył, na przykładzie obecnych gospodarczych sukcesów Niemiec wyraźnie widać, że trudności gospodarczych nie da się rozwiązać zwiększając deficyt finansów państwa. - Krytycznie odniesiemy się do tej sprawy podczas naszych dwustronnych rozmów z amerykańskimi przyjaciółmi, a także w trakcie szczytu G-20 w Korei Południowej w przyszłym tygodniu - zapowiedział Scheuble.

Ocenił on, że już w przeszłości Fed "wpompował w gospodarkę nieskończenie wiele pieniędzy". - Rezultaty są opłakane - ocenił.

Także niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle krytycznie ocenił najnowsze decyzje Fed. - Patrzę na to z obawami. Wątpię, czy drukowanie pieniędzy przez amerykański bank centralny pobudzi koniunkturę - stwierdził.

W środę amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej zapowiedział wykupienie od banków obligacji skarbowych rządu USA za kwotę 600 mld dolarów. W tym samym czasie Fed zainwestuje też w obligacje 250-300 miliardów dolarów ze swego portfela hipotek, więc w sumie będzie to wykup od banków obligacji skarbowych rządu USA na łączną kwotę 850-900 miliardów dolarów.

Jest to już drugi podobny zakup interwencyjny obligacji skarbowych od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Poprzednio wykupiono obligacje na sumę 1,7 biliona dolarów. Eksperci przestrzegają jednak przed ryzykiem związanym z zakupem obligacji. Prowadzi to do osłabiania dolara, co może wywołać wojny handlowe z partnerami ekonomicznymi USA.

Źródło: PAP, tvn24.pl