Niemcy: Czy 13 proc. podwyżki zadowoli kolejarzy?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W przyszłym tygodniu kolejarze będą rozważać propozycję zarządu

Zarząd państwowych Kolei Niemieckich (DB) zaoferował Związkowi Zawodowemu Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) podwyżkę wynagrodzeń w skali do 13 proc., by doprowadzić do zakończenia obecnego sporu płacowego i towarzyszących mu strajków.

GDL, domagający się na razie podwyżek sięgających 31 proc., ma zająć się nową propozycją w poniedziałek.

Kolej gotowa jest także odstąpić od swego dotychczasowego sprzeciwu wobec zawarcia z maszynistami oddzielnego układu zbiorowego. Układ taki musiałby jednak w sposób "bezkonfliktowy i niesprzeczny" pasować do porozumień płacowych, zawartych wcześniej z innymi grupami pracowniczymi DB.

Nowa propozycja przewiduje podwyżki na poziomie co najmniej ośmiu proc., z czego 4,5 proc. byłoby efektem wzrostu stawek podstawowych, a reszta pochodziłaby ze zwiększenia dodatków. Wraz z wynagrodzeniem za nadgodziny maszyniści otrzymaliby do 13 proc. pieniędzy więcej niż obecnie.

Nowa ofertę przewodniczący GDL Manfred Schell otrzymał na spotkaniu z prezesem DB Hartmutem Mehdornem w ubiegłą środę, ale obie strony utrzymywały jej szczegóły w tajemnicy. Oficjalnie Schell przedstawi ten dokument swym kolegom w poniedziałek.

Związek maszynistów nie przystąpił do podpisanego w lipcu tego roku przez dwa większe kolejarskie związki zawodowe porozumienia przewidującego wzrost wynagrodzeń o 4,5 proc. oraz jednorazową wypłatę 600 euro.

Eksperci szacują, że przeprowadzony w połowie listopada 62-godzinny strajk maszynistów w ruchu pasażerskim i towarowym kosztował niemiecką gospodarkę co najmniej 75 mln euro.

W ostatnim czasie GDL sygnalizował możliwość ograniczenia swych żądań płacowych, zaznaczając jednocześnie, że fiasko negocjacji spowoduje kolejne strajki.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24