Niemcy chcą współpracy z Rosją

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24.plDla Niemców ważniejsza rosyjska ropa niż Kaukaz

Podczas gdy wielu polityków UE i Stanów Zjednoczonych zastanawia się nad wprowadzeniem sankcji gospodarczych wobec Rosji, Niemcy nie wyobrażają sobie zerwania kontaktów gospodarczych z Rosją. - Rosja i UE są od siebie wzajemnie uzależnione. Blokada rozmów w sprawie członkostwa Rosji w grupie G7 czy WTO to populizm - uznał szef Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Klaus Mangold.

Wtórują mu inni przedstawiciele niemieckich organizacji gospodarczych.

- Bezpieczeństwo energetyczne można osiągnąć tylko z Rosją, która jednocześnie potrzebuje dobrych relacji z Zachodem dla własnego rozwoju - ocenił Mangold. Przypomniał, że 40 procent zużywanego w UE gazu i 30 procent ropy pochodzi z Rosji, ale z drugiej strony - zaznaczył - Rosja sprzedaje do Unii aż 90 procent swojej ropy i 70 procent gazu.

Nie izolować Rosji

Również Niemiecka Izba Przemysłu i Handlu ostrzegła przed próbami izolowania Rosji, która jest najszybciej rozwijającym się rynkiem dla niemieckiego eksportu. - Z punktu widzenia gospodarki izolacja byłaby katastrofą - ocenił cytowany przez media przedstawiciel organizacji Tobias Baumann.

Niemieckie know-how dla Rosji

Według Stowarzyszenia Handlu Zagranicznego (BGA) obecne napięcia w stosunkach z Moskwą nie powinny zaszkodzić współpracy handlowej na dłuższą metę. Rosja zdana jest na niemieckie know-how w procesie modernizacji gospodarki i infrastruktury, a jednocześnie jest dla Niemiec strategicznym dostawcą surowców energetycznych - zaznaczył rzecznik BGA.

KOGO STAĆ NA SANKCJE WOBEC ROSJI? - CZYTAJ WIĘCEJ

G7 POTĘPIA UZNANIE PRZEZ ROSJĘ NIEPODLEGŁOŚCI OSETII PŁD. I ABCHAZJI

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl