Niemcy biednieją

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Niemcy gospodarują najgorzej od czterech lat, czyli od czasu, kiedy skończyła się ostatnia recesja - wynika z najnowszych danych. Niższe dochody i wydatki przekładają się na pogorszenie nastrojów konsumentów - a ci są najbardziej pesymistyczni od 5 lat.

Niemiecki PKB spadł w drugim kwartale o 0,5 procenta; to pierwszy spadek od blisko czterech lat - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się jeszcze gorszych wyników - anonsowali spadek PKB nawet o 0,8 proc. w ujęciu kwartalnym.

Instytucje finansowe przewidują, że wzrost gospodarczy w Niemczech w całym 2008 roku wyniesie 2 procent. W 2007 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 2,5 proc.

Mniej konsumują, mniej budują

W porównaniu do pierwszego kwartału 2008 roku, w którym wzrost gospodarczy wyniósł 1,3 procent, w okresie od kwietnia do czerwca odnotowano mniejsze wydatki gospodarstw domowych na konsumpcję, jak również spadek inwestycji, szczególnie w budownictwie.

Niemieccy eksperci oczekują w najbliższych miesiącach słabej koniunktury z powodu m.in. mniejszych wydatków, spowodowanych inflacją.

Gorsze nastroje Niemców

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów za sierpień spadł aż do 2,1 pkt z 3,6 pkt w lipcu - podała w poniedziałek niemiecka grupa badań rynkowych GfK. To najniższy poziom tego wskaźnika od czerwca 2003 r.

Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 3,5 pkt.

Indeks GfK powstaje na podstawie ankiety przeprowadzanej wśród 2.000 niemieckich konsumentów. Wskazuje on, jak będą wyglądać ich wydatki w następnym miesiącu.

Źródło: TVN24, PAP