Niemcom ubyło bezrobotnych

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24W Niemczech nieoczekiwanie spadło bezrobocie

Niemieckie bezrobocie cieszy, zamówienia w przemyśle maszynowym - przerażają. W maju stopa bezrobocia wyniosła 8,2 procent - to o 0,2 punktu procentowego mniej od oczekiwań. Wręcz tragicznie wyglądają natomiast dane z przemysłu maszynowego: spadek zamówień o niemal 2/3.

Maj był pierwszym od pół roku miesiącem spadku bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów: w kwietniu wskaźnik ten wynosił 8,3 proc. Bezrobocie spadło po raz pierwszy po sześciu miesiącach wzrostów. W Niemczech bez pracy jest teraz 3,5 miliona osób.

Urząd statystyczny podał, że w tym roku pojawiające się regularnie wiosenne odbicie na rynku pracy przyszło dość późno - stąd spadek stopy bezrobocia. Eksperci urzędu podkreślają jednak, że z pewnością nie można jeszcze mówić o nagłym zwrocie na niemieckim rynku pracy.

Przemysł maszynowy bez zamówień

Znacznie gorsze, wręcz dramatyczne wrażenie robią dane z przemysłu maszynowego. W kwietniu 2009 r. branża zanotowała o 58 procent mniejsze zamówienia niż rok wcześniej. Jak podają przedsiębiorcy, głównym powodem jest spadek zapotrzebowania z zagranicy. O ile spadek popytu krajowego wyniósł 52 proc., to zamówień z zagranicy napłynęło o 60 procent mniej.

To już siódmy miesiąc spadków, jednak ten jest najgłębszy z dotychczasowych. W marcu było to 35 proc., w lutym 49 proc., zaś w styczniu - 42 procent.

Przedsiębiorcy spodziewają się, że w związku ze spadkiem produkcji branża w ciągu roku utraci około 25 tysięcy miejsc pracy.

Źródło: TVN CNBC Biznes, ZDF

Źródło zdjęcia głównego: TVN24