Niebo gęstnieje od tanich linii

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Irlandzki przewoźnik Ryanair wiedzie prym wśród tanich linii na polskim niebie

Tanie linie osiągnęły w I kwartale 2007 roku 48-procentowy udziału w polskim rynku lotniczym - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Liderem jest wciąż LOT, który przewiózł co trzeciego pasażera.

Linie obecne na polskim rynku przewiozły w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku łącznie 3,4 mln osób. Z tego 1,1 mln podróżnych było pasażerami PLL LOT, dzięki czemu narodowy przewoźnik miał 33 proc. udziału w rynku. Również w 2006 r. LOT przewiózł 33,5 proc. ogółu pasażerów.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zwraca uwagę na "dalsze umacnianie pozycji na polskim rynku lotniczym przez przewoźników niskokosztowych".

Według danych ULC, drugie miejsce po PLL LOT zajął w I kw. Ryanair, który przewiózł 516 tys. pasażerów, osiągając 15 proc. Trzecie miejsce należało do Wizzair, który przewiózł 496 tys. osób, co stanowi ponad 14 proc. rynku.

Kolejne miejsca należały do Centralwings - 189 tys. osób (5,5 proc. rynku); Lufthansa Deutsche Airlines 183 tys. osób (5,3 proc. rynku); Skyeurope - 132 tys. osób (3,8 proc. rynku) oraz easyJet - 118 tys. osób (3,4 proc. rynku).

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdził 53 rozkłady lotów na trasach z i do Polski, zgłoszone przez obcych przewoźników lotniczych na sezon Lato 2007.

Według ULC, spośród zagranicznych przewoźników najszerszą ofertę przewozów regularnych ma Wizzair (53 połączenia), na drugim miejscu jest Ryanair (32 połączenia), na trzecim miejscu znalazł się Sky Europe (21 połączeń), czwarte miejsce zaś zajmuje Norwegian Air Shuttle (15 połączeń).

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24