Niebawem wystartują dwa nowe banki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dwa nowe banki wystartują w przyszłym roku

W przyszłym roku w Polsce ruszą dwa nowe banki. W drugiej połowie roku wystartuje tajemniczy projekt dwóch menedżerów Wojciecha Sobieraja i Cezarego Smorszczewskiego, a w połowie 2008 r. działalność rozpocznie należący do niemieckiego towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz Bank - pisze "Gazeta Prawna"

Środki na uruchomienie banku tworzonego przez Sobieraja i Smorszczewskiego wykłada włoska grupa Carlo Tassara. Nowy gracz od razu wskoczy do pierwszej dziesiątki banków pod względem kapitałów własnych, inwestor przeznaczy na to 400 mln euro, czyli około 1,5 mld zł. Będzie działał na podstawie polskiej licencji i czeka na zgodę nadzoru bankowego. Docelowo zatrudni 3 tys. osób.

Nowi gracze wchodzą na rynek

Konkurencja na rynku bankowym zagęści się też z innego powodu. W połowie przyszłego roku wystartuje Allianz Bank, który wszedł już w fazę rekrutacji szeregowego personelu, m.in. specjalistów ds. kredytów, sprzedaży czy zwalczania wyłudzeń. Na razie nad projektem pracuje około 100 osób, a w wyniku prowadzonej kampanii rekrutacyjnej ma dołączyć kolejne 500 osób. - Allianz Bank ma ruszyć przed wakacjami - zapowiada Marek Baran, rzecznik Allianz.

Firma potrzebuje pracowników nie tylko do centrali, ale też kilkudziesięciu nowych placówek terenowych banku. Trwają już szkolenia wybranych pracowników i agentów towarzystwa ubezpieczeniowego, którzy będą również oferować produkty bankowe w istniejących już oddziałach czy agencjach. Allianz Bank chce skierować swoją ofertę głównie do klientów indywidualnych, którzy są już klientami grupy w Polsce. - Obecnie to około 1,8 mln osób, ale liczymy też na pozyskanie nowych klientów - mówi Marek Baran.

Jest jeszcze miejsce dla kolejnych

- Miejsce dla nowych banków jest zawsze. Pytanie, jaki procent udziału w rynku chcą osiągnąć. Banki giełdowe mają około 75 proc. aktywów. Dla kilkudziesięciu pozostaje reszta. Zapewne nowe banki nie liczą na to, że zdobędą po 5 proc. rynku - mówi dziennikowi Marta Jeżewska, analityk bankowy DI BRE Banku.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24