Niebawem piąty, a może i szósty operator komórkowy

TVN24 Biznes

TVN CNBC BIZNESAnna Sreżyńska - prezes UKE

- Czekamy jeszcze tylko na opinię prezesa UOKiK - powiedziała szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska w TVN CNBC Biznes. Dodała, że liczy, że wejście na rynek nowego gracza zmieni stan rynku komórkowego.

UKE liczy na przyznanie częstotliwości jednemu lub nawet dwóm operatorom, którzy będą mogli prowadzić działalność na rynku telefonii komórkowej i stacjonarnej oraz w zakresie usług internetowych.

- Będzie kolejny operator lub dwóch, ponieważ przetarg opiewa nawet na dwie licencje. Oczywiście, wszystkie częstotliwości może wziąć jeden gracz, ale może się ułożyć tak, że będzie to dwóch nowych graczy - podkreśliła Streżyńska.

Zaznaczyła też, że Urząd chce umożliwić nowemu operatorowi lub operatorom działalność na każdym rynku, na którym będzie chciał on działać: komórkowym, internetowym, stacjonarnym. - Zmieniamy więc układ rynkowy w dużym stopniu, licząc oczywiście na obniżki cen, ale też na podniesienie jakości, na nowe usługi, na integrację wielu usług w jednej ofercie - powiedziała.

Przetarg został ogłoszony w maju. W sierpniu UKE podał, że do przetargu przystąpili trzej dotychczasowi operatorzy komórkowi - Polska Telefonia Komórkowa Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel oraz chętni do wejścia na ten rynek: Tolpis, CenterNET i Inquam Broadband GmbH.

Częstotliwości z zakresu 1710 - 1730 MHz i 1805 - 1825 MHz, które są oferowane w przetargu, mogą być wykorzystywane w publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. telefonia ruchoma, telefonia stacjonarna, radiowy dostęp do sieci internet) na obszarze całego kraju do 31 grudnia 2022 roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES