Niebawem na kawę do Starbucksa

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Kawiarnie największej sieci na świecie - Starbucks - już niedługo mogą zostać otwarte w Polsce - donosi "Parkiet". AmRest Coffee Polska podpisała już stosowne umowy z amerykańską firmą.

Równolegle z AmRest Coffee Polska, umowę z amerykańską siecią podpisała AmRest Coffee Czechy. Każda z umów obowiązuje do końca 2022 roku i mogą być przedłużone o kolejne pięć lat.

Obie spółki to joint venture utworzone przez notowany na giełdzie AmRest oraz firmę Starbucks. Ta pierwsza spółka będzie posiadać 82 proc. kapitału, jej amerykański partner - 18 proc. Z umowy wynika, że spółki joint venture będą uiszczać opłatę franczyzową w wysokości 25 tys. dolarów za każdą otwartą kawiarnię. Do tego dojdzie opłata licencyjna - ta będzie stanowić 6 proc. obrotów z każdej kawiarni.

AmRest Coffee Polska oraz AmRest Coffee Czechy mają wyłączność na otwieranie kawiarni amerykańskiej sieci w obu krajach. Ilość kawiarni oraz ich lokalizacje, a także termin otwarcia są na razie tajemnicą.

Starbucks jest największą siecią kawiarni na świecie. W ubiegłym roku finansowym jej niespełna 12,5 tys. placówek wypracowało 564 mln dolarów zysku (przy prawie 8 miliardach dol. przychodu).


Źródło: "Parkiet"