Nie żyje Kacha Bendukidze. To on przestawił Gruzję na liberalne tory

Kacha Beskidzkie mówił, że gruziński rząd powinien sprzedać wszystko oprócz honoru

58-letni Kacha Bendukidze, autor liberalnych reform gospodarczych w postsowieckiej Gruzji, zmarł w czwartek wieczorem w Londynie podczas rekonwalescencji po operacji kardiochirurgicznej - podał w piątek przewodniczący gruzińskiego parlamentu.

Bendukidze był z wykształcenia biologiem. Zrobił majątek w Rosji w latach 90. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zajął się biznesem i utworzył małą firmę "Bioproces". W 1993 roku kupił akcje zakładów Uralmasz i objął kierownictwo Zjednoczenia Budowy Maszyn (OMZ). Pod jego rządami OMZ stał się jedną z największych rosyjskich firm metalowych.

Po rewolucji

W 2003 roku po rewolucji róż wrócił do kraju, sprzedał akcje OMZ i w 2004 roku za rządów prezydenta Micheila Saakaszwilego objął tekę ministra gospodarki, wprowadzając w kraju liberalne reformy. Od grudnia 2004 roku do końca stycznia 2008 roku był ministrem ds. koordynacji reform. Znany był jako libertarianin, silny zwolennik gospodarki rynkowej, deregulacji i prywatyzacji; mówił, że gruziński rząd powinien sprzedać wszystko oprócz honoru. W czasie jego działalności w latach 2004-07 Gruzja stała się według raportu Banku Światowego czołowym krajem reformatorskim w świecie. W 2009 roku wycofał się z polityki i zaczął inwestować w rozwój edukacji w Gruzji, zakładając organizację charytatywną Knowledge Fund. W maju 2014 roku Bendukidze przyjął zaproszenie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki do Doradczej Rady Gospodarczej. W wywiadzie krótko po nominacji powiedział, że Ukraina "musi podjąć odważne kroki w przekształcaniu gospodarki".

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości