Nie zobaczysz przed 23.00?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huRząd nie chce pokazywać piwa w dzień

Reklamy piwa będą mogły być emitowane w mediach wyłącznie między godz. 23.00 a 6.00. W sklepach natomiast ma pojawić się więcej informacji o szkodliwości alkoholu i zakazie jego sprzedaży niepełnoletnim - zakłada nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu narkomani, którą przygotował resort zdrowia.

Obecnie reklamy piwo mogą być emitowane już od godz. 20. Projekt, który został przekazany Komitetowi Rady Ministrów, zakłada dopuszczalność emisji takich reklam w telewizji, radiu, kinie i teatrze wyłącznie między godz. 23 a godz. 6. Ponadto zwiększona ma zostać ilość informacji dot. szkodliwości alkoholu, umieszczanych w punktach sprzedaży napojów alkoholowych. Mają być umieszczane w widocznym miejscu.

Nie zobaczą, nie wypiją?

Jak napisano w uzasadnieniu noweli, zmiana godzin emisji reklam piwa podyktowana jest potrzebą ograniczenia ich wpływu na małoletnich odbiorców środków masowego przekazu. Jest to propozycja powrotu do poprzedniej regulacji.

Jak podkreśla resort zdrowia, badania opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia, wskazują na istnienie jednoznacznego związku między wydłużeniem czasu emisji reklam a wzrostem spożywania alkoholu przez młodzież. Z badań wynika, że w państwach, w których częściowo ograniczono reklamy napojów alkoholowych, poziom spożycia tych napojów jest niższy o 16 proc. od spożycia alkoholu w państwach, w których brak jest takich ograniczeń.

Bez litości

Rozbudowano też przepisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób nietrzeźwych, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy oraz znajdują się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu albo swojemu i innych. Ponadto katalog dopuszczalnych form stosowania przymusu bezpośredniego wobec pijanych został rozszerzony o przymusowe podawanie leku oraz izolację od otoczenia.

Projekt wprowadza także obowiązek poddania osoby doprowadzonej do izby wytrzeźwień badaniom lekarskim oraz obowiązek natychmiastowego wezwania pogotowia w przypadku złego stanu zdrowotnego nietrzeźwego.

Do znalezienia piwa trzeba będzie detektywa

Nowela proponuje również wprowadzenie zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie stadionów i innych obiektów sportowych oraz w handlu obwoźnym i obnośnym.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu