Najnowsze

Nie złożysz PIT-a na czas? Sprawdź, co ci może zrobić skarbówka

Najnowsze

Kary za nierozliczenie podatku
TVN24 Biznes i ŚwiatKary za nierozliczenie podatku

Jakie kary grożą statystycznemu Kowalskiemu, gdy zapomni rozliczyć podatek? Czy jest jakikolwiek cień szansy, żeby ich uniknąć? Sprawdzili to Paweł Blajer i jego gość.

Skarbówka może nałożyć kary nie tylko w przypadku niezłożenia PIT-a w terminie, ale także wtedy, gdy - na jej żądanie - odmówi on ujawnienia dokumentów potwierdzających uzyskane przychody.

Zapomniałeś? To jeszcze nie koniec świata

Warto w tym miejscu pamiętać, że nawet gdy zapomnieliśmy o zeznaniu, możemy uniknąć kary o ile powiadomimy o tym urząd skarbowy i wytłumaczymy zwłokę, np. przebytą chorobą.

W ramach kary urząd skarbowy może wymierzyć odsetki na 10 proc. w skali roku. W takiej sytuacji są naliczane od 1 maja do momentu wpłaty podatku. Urzędnicy mogą również wymierzyć mandat na co najmniej 168 zł aż do kwoty 3360 zł. - Jego wysokość zależy od tego, czy podatnik uporczywie nie składa zeznania i odmawia zapłacenia podatku - tłumaczy Beata Hudziak, partner zarządzający z 8TAX Doradztwo Podatkowe.

Niezgoda kosztuje

Obywatel może jednak nie zgodzić się na zapłacenie mandatu. Wtedy urząd zgłasza sprawę do sądu. - A gdy obywatel nadal uchyla się od złożenia PIT-a, urząd skarbowy sam może oszacować jego dochody i wymierzyć wysokość podatku, jaki ma zapłacić - ostrzega Hudziak.

Autor: rf//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości