Nie widać końca ratowania banków

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPABrytyjski podatnik zapłacił już 1,3 bln funtów za ratowanie banków

Najpierw w banki, które poniosły ogromne straty na ryzykownych kredytach hipotecznych rządy wpompowały miliardy. Teraz okazuje się, że to za mało i podatnicy muszą dopłacać kolejne biliony. Rząd brytyjski chce wprowadzić nowy pakiet wsparcia dla dwóch grup bankowych, w których - w zamian za zwiększenie ich kapitałów - ma przejąć udziały. Głównym elementem pakietu jest ubezpieczenie ich od tzw. toksycznych aktywów, ograniczające maksymalny pułap strat tych banków.

Brytyjskie media sugerują, iż rozmowy dwóch dużych banków z rządem wkroczyły w końcową fazę i porozumienie z jednym z nich spodziewane jest w czwartek, zaś z drugim w piątek.

Brytyjski podatnik jest właścicielem 68 proc. udziałów w RBS (Royal Bank of Scotland) i 43 proc. udziałów w Lloyds Banking Group, powstałej z połączenia banków Lloyds TSB i HBOS (Halifax Bank of Scotland).

Dwie najtrudniejsze kwestie wymagające rozstrzygnięcia to pokrycie ewentualnych strat przez banki do 10 proc. sumy, na którą się ubezpieczają oraz forma płatności za to ubezpieczenie - akcje preferencyjne, które przejąłby skarb państwa.

Toksyczne aktywa (głównie instrumenty pochodne, dzięki którym w USA i Wielkiej Brytanii doszło do gigantycznego boomu na kredyty hipoteczne, a teraz stały się bezwartościowe, ja też nierentowne inwestycje, nieściągalne długi), które obciążają aktywa banków, nie zostały w pełni ujawnione i usunięte z zestawień finansowych, ponieważ ich zidentyfikowanie wymaga czasu.

Skąd bierze się zapaść kredytowa?

Banki nie mające wyobrażenia o stratach z tytułu takich aktywów stały się mniej skłonne do pożyczania klientom i sobie nawzajem. Prowadzi to do zmniejszenia kredytu dla firm i konsumentów i utrudnia przepływ pieniądza w gospodarce.

Według BBC, banki RBS oraz Lloyds zostaną ubezpieczone na łączną sumę 500 mld funtów, co oznacza, iż zobowiązanie pokrycia strat w takiej wysokości bierze na siebie brytyjski podatnik.

Głęboka kieszeń podatnika

BBC wycenia, iż od nastania obecnego kryzysu finansowego w lecie 2007 roku brytyjski podatnik wziął na siebie zobowiązania wobec banków i sektora finansowego na sumę równą brytyjskiemu PKB (ok. 1,3 bln funtów).

BBC nie wyklucza, iż obecnie finalizowany pakiet wsparcia sektora bankowego może oznaczać, iż rząd faktycznie przejmie pełną kontrolę nad aktywami i zyskami banków, nawet jeśli formalnie ich nie znacjonalizuje.

Niepotwierdzone doniesienia sugerują, iż w przypadku banku Lloyds rząd nie będzie domagał się uiszczenia 12 proc. odsetek od preferencyjnych udziałów wartości 4 mld funtów w zamian za zobowiązanie banku do zwiększenia kredytów.

Tym samym zanosi się na to, że warunki, na których Lloyds ubezpieczy się od strat, mogą być lepsze od oczekiwanych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA