Nie uciekniesz już na Cypr

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCypr stał się podatkowym rajem dla polskich biznesmenów

Resort finansów przymierza się do renegocjowania umowy z Cyprem, która umożliwia polskim przedsiębiorcom płacenie niższych podatków - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej rejestrują spółki na Cyprze, żeby płacić niższe podatki. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować zapisy "tax sparing" z polskiej bazy traktatowej. Na mocy takiego właśnie postanowienia możliwe jest omijanie polskiego fiskusa.

Mechanizm polega na tym, że jeśli pomiędzy właściciela firmy a polską spółkę włoży się cypryjski podmiot, to podatek dochodowy dla firmy wynoszący 19 proc. jest pomniejszany o 10 punktów, które może pobierać Cypr. Rzecz w tym, że Cypr nie pobiera podatku, dzięki czemu stopa podatkowa spada do 9 proc. Na dodatek wynagrodzenie szefów spółek na Cyprze jest zwolnione z podatku - w ten sposób polski przedsiębiorca może nie płacić podatku dochodowego ani na Cyprze ani w Polsce - pisze gazeta.

Ministerstwo Finansów przygotowało już propozycje zmian w międzyrządowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. - Podejmujemy obecnie działania zmierzające do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów - informuje biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów lepiej jednak, by Polska poszła śladem innych krajów i wprowadziła takie same atrakcyjne dla przedsiębiorców zapisy.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu