Nie tylko Nokia. Pięć wielkich marek, które przestały istnieć

Giganci znikająJames Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

W zeszłym tygodniu podpisano akt zgonu Nokii. Nowy właściciel - Microsoft zapowiedział, że zlikwiduje tę markę. A jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpotężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie. Podobne spektakularne upadki miały miejsce już wcześniej.

Nokia. Zmierzch dumy Finlandii

Założona w 1865 roku Nokia zaczynała od produkcji papieru. Później firma przerzuciła się na kalosze i kable, aż doszła do produkcji telefonów komórkowych i stała się marką rozpoznawalną na całym świecie. W Polsce dla wielu osób pod koniec lat 90. i na początku nowego wieku była synonimem telefonu komórkowego.

Na świecie w czasach swojej świetności miała prawie połowę udziału w rynku telefonów komórkowych i wypracowywała 4 proc. PKB Finlandii. Działała w wielu segmentach - od telefonów niskobudżetowych, przez biznesowe, po te z najwyższej półki.

Co poszło nie tak? Finowie przegapili smartofonową rewolucję i zbyt mocno postawili na system Symbian, który z kretesem przegrał z Androidem i iOS Apple'a. Gdy się zorientowali, że popełnili błąd, było już za późno na pościg.

Nokię dobił wzrost popularności modeli z dotykowym ekranem takich firm, jak Apple, Samsung, LG, Sony i HTC. Finowie wciąż przodowali w sprzedaży najprostszych modeli dla mniej zaawansowanych użytkowników, na dłuższą metę była to jednak ślepa uliczka. Z tego powodu wystawiła na sprzedaż swoją perłę w koronie - dział telefonów komórkowych. Nabywca - Microsoft - nie zamierza kontynuować produkcji pod nazwą Nokią.

Kodak. Jak doprowadzić do własnej zguby

Choć sama firma nadal istnieje w amerykańskim mieście Rochester, to nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie wróciła do produkcji aparatów i kamer. Niedawno wystawiła na sprzedaż swój park przemysłowy Eastman Business Park.

Marka zarejestrowana od 1888 roku przez lata była jedną z najpotężniejszych na rynku fotograficznym. Założyciel Kodaka George Eastman, chciał, by każdy Amerykanin miał aparat fotograficzny w domu. I stworzył aparat za dolara. Kodak jest znany także z upowszechnienia taśmy filmowej. To dzięki taśmie 16 mm i obsługującej ją kamerze było możliwe powstanie pierwszych amatorskich filmów. Za stworzenie niepalnej taśmy filmowej 35 mm Kodak otrzymał Oskara. I to na niej nakręcono większość oskarowych produkcji.

Kodak stał się ofiarą własnych pomysłów. Jako pierwszy stworzyła aparat cyfrowy, ale kierownictwo zbyt przywiązało się do fotografii analogowej i niedostatecznie inwestowało w rozwój nowej technologii. Pałeczkę przejęli inni i zniszczyli Kodaka bronią, którą wynalazł.

Obecnie firma Eastman Kodak skupia się na technologii druku dla klientów korporacyjnych.

Pontiac. Gwiazda ekranu zjechała z taśmy

Marka Pontiac została wycofana przez General Motors w 2009 roku. Ostatni egzemplarz auta nią sygnowany zjechał z taśmy produkcyjnej w maju 2010 roku. Przyczynił się do tego światowy kryzys i niska rentowność sprzedaży tych aut.

W czasach prosperity w latach 70. produkowano prawie milion pontiaków rocznie.

Były to też czasy największej popularności muscle carów. U szczytu popularności marki Pontiac, został stworzony film „Mistrz kierownicy ucieka”, gdzie za kółkiem modelu Firebird siedział Burt Reynolds. Kolejną produkcją, która bazowała na popularności aut ze stajni pontiaka był serial „Knight Rider” w którym David Hasselhoff rozwiązywał kryminalne zagadki za sterami skomputeryzowanego modelu Trans Am.

Jednak to, co było atutami pontiaków, czyli duża moc przy niskiej cenie i dość ekstrawagancki design, zostało w następnych latach zmienione - postawiono na przeciętne osiągi i poprawny wygląd aut. Było to po części podyktowane oszczędnościami i sprawiło że Pontiac przestał się odróżniać od pozostałych marek z grupy General Motors. Kolejnym gwoździem do trumny była wyraźna zmiana w upodobaniach Amerykanów, którzy zaczęli gustować w mini-vanach i autach terenowych.

Odpowiedź na te zapotrzebowania, jakim był model Aztec, tylko dodatkowo pogrążyła markę. Gdyby nie rezygnacja ze sportowego wizerunku, być może Pontiac cieszyłby się zainteresowaniem tak samo jak najnowsze wersje Forda Mustanga i Dodge’a Challengera.

Compaq. HP "skorygował" wartość marki

Compaq zaczynał od budowy PC-tów naśladujących sprzęt IBM. Jego komputery m.in. akceptowały te same karty akcesoryjne co IBM i obsługiwały te same aplikacje. Firma miała jednak przewagę - robiła sprzęt, który działał i wyglądały jak ten od IBM, ale był tańszy. Dzięki temu w ciągu pierwszego roku działalności Compaq sprzedał sprzęt o wartości ponad 100 mln dolarów.

Ale Compaq nie tylko naśladował. Od samego początku stawiał na jakość podzespołów. Starał się, by był to sprzęt szybszy od IBM, lepszy, oferujący dodatkowe funkcje. Firma rozwijała się coraz lepiej, do tego stopnia, że to IBM stał się marką, która musiała zacząć gonić Compaq.

Sprzedaż spółki za 1990 rok była warta 3,5 mld dolarów. W Polsce firma zdobyła m.in. kontrakty na dostarczenie komputerów do NIK i Komendy Głównej Policji.

Marka została jednak wchłonięta przez Hewlett Packard za 25 miliardów dolarów. Dziś jej nazwa nie pojawia się nawet na komputerach. Rzeczniczka Hewlett Packard w zeszłym roku stwierdziła, że firma była zmuszona do skorygowania wartości marki Compaq. Upraszczając: marka Compaq nie jest warta nawet tego, by niektóre modele HP nosiły jej nazwę.

Pan Am. Odlot do historii

Pan American World Airways, czyli Pan Am, był jedną z największych amerykańskich linii lotniczych. Była też drugą po Coca-Coli najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Pan Am miał kontrakt na przewóz amerykańskiej poczty.

Już w latach II wojny światowej ta linia lotnicza obsługiwała połączenia z 52 krajami i zatrudniała 8,5 tys. pracowników. Najwięcej Pan Am inwestował w loty pasażerskie, podczas gdy inni przewoźnicy nie byli zainteresowani wprowadzenia przewozów na tak szeroką skalę.

Do upadku przewoźnika przyczynił się kryzys paliwowy w latach 70-tych XX wieku oraz złe zarządzanie firmą. Sytuacje dodatkowo pogorszyła katastrofa nad Lockerbie (zamach libijskich terrorystów), w której zginęło 270 osób, w tym 11 mieszkańców miasta. Procesy odszkodowawcze wytoczone przez rodziny ofiar dodatkowo pogorszyły sytuację finansową linii. W 1991 roku firma ogłosiła całkowitą upadłość. Nie udały się też późniejsze próby wskrzeszenia marki.

Autor: Przemysław Porzybut / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: James Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP