Najnowsze

Nie tylko nasze jabłka. Rosja uderzy w amerykańskie kurczaki?

Najnowsze

sxc.huPlany Rosji wywołują niepokój wśród producentów drobiu w USA

Rosja odpowiada na sankcje nałożone na nią przez USA i UE głównie poprzez wprowadzanie ograniczeń w imporcie żywności. Dotyczą już one m.in. ukraińskiej soi, polskich owoców i warzyw, australijskiej wołowiny, łotewskiej i litewskiej wieprzowiny, ukraińskiego soku oraz mołdawskich owoców. Teraz do tej listy mają dołączyć amerykańskie kurczaki i pistacje - pisze Reuters.

Sanderson Farms, trzeci co do wielkości producent drobiu w USA przygotowuje się już na wypadek wprowadzenia przez Moskwę ograniczeń w imporcie mięsa. - Rosja traktuje handel zagraniczny jak polityczny futbolu - mówi Mike Cockrell, dyrektor finansowy firmy z Mississipi.

W poszukiwaniu innych rynków

Sanderson Farms już teraz szuka innych nabywców na swoje produkty. - Musielibyśmy być szaleni, aby nie wykonywać telefonów do odbiorców na alternatywnych rynków - dodał Cockrell.

W 2013 r. Rosja kupiła od USA żywność i produkty rolne o wartości 1,3 mld dolarów. Jest to ok. 11 proc. całego eksportu USA. Rosja jest drugim co do wielkości (za Meksykiem) importerem mięsa z USA. W ub. roku zakupiła zza oceanu 276 tys. ton mięsa, czyli 8 proc. amerykańskiego eksportu.

Z powodu napięć politycznych niemal o połowę spadła też sprzedaż do Rosji amerykańskich pistacji. Wywołało to strach wśród eksporterów tych roślin. Spekuluje się, że Rosja zacznie teraz kupować pistacje od Iranu, który jest drugim co do wielkości producentem na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Niewielkie skutki dla gospodarki

Rosyjskie sankcje dotyczące produktów rolnych byłyby całkiem bolesne dla firm, ale skutki makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki byłyby niewielkie - uważa Robert Kahn z Rady ds. Stosunków Międzynarodowych.

Rosja jest często oskarżana o używanie restrykcji handlowych w charakterze sankcji wobec krajów, z którymi jej relacje się pogarszają. W przeszłości wprowadziła m.in. zakaz importu win gruzińskich czy produktów mlecznych z dawnych republik bałtyckich. Na początku lipca ograniczyła import mięsa z Mołdawii, co przez Unię Europejską zostało potraktowano jako odwet za podpisanie przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE.

Autor: ToL/bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości