Nie śpiewaj na koncie Allegro

Najnowsze

TVN24.plPrawdziwa strona logowania Allegro ma certyfikat bezpieczeństwa

Dostałeś dziwnego maila ws. swojego konta na Allegro? Najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to go zignorować. Podane w nim linki to próba wyłudzenia twoich danych dostępowych do aukcyjnego portalu. O przetaczającej się przez internet fali fałszywych maili ostrzega zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym firma Kaspersky Lab.

Wiadomości docierają na przypadkowe skrzynki mailowe, najwyraźniej nadawcy liczą, że wśród adresatów znajdą się i posiadacze kont na Allegro. Muszą też wierzyć, że będą to osoby niezbyt wnikające w treść otrzymanych przesyłek, bo język, jakim napisano wiadomość jest co najmniej dziwny.

Przykładowa wiadomość zawiera m.in. zdanie "Aby kontynuować jako sprzedającego na www.allegro.pl pozwala nam udowodnić swoją tożsamość poprzez śpiewanie na koncie". Jak podaje Kaspersky Lab, wiadomości mogą się od siebie różnić, jednak najczęściej posiadają temat „Srodki bezpieczenstwa koncie jako sprzedajacy musza byc poddane”. Jako adres nadawcy widnieje „admin@allegro.pl”.

Link to fałszywka

Mail zawiera link do strony, na której rzekomo trzeba dokonać weryfikacji swego konta. W rzeczywistości prowadzi on do sfałszowanej strony logowania, która jest łudząco podobna do oryginalnej strony Allegro.pl. Jedyna zauważalna różnica, to adres, który pojawia się w pasku adresowym przeglądarki: www.allegro.home.ro, a także brak ważnego certyfikatu bezpieczeństwa.

Oczywiście prawdziwe Allegro z tą stroną nie ma nic wspólnego. Jeśli w formularzu podamy tu swe dane logowania, to trafią one w ręce cyberprzestępców, którym otworzymy drogę do przejęcia naszego konta.

- Pamiętajmy, aby wszystkie wiadomości e-mail zawierające odsyłacze lub załączniki traktować ze wzmożoną ostrożnością - mówi Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska. Jak dodaje, jeśli nabierzemy jakichkolwiek wątpliwości, to możemy przesłać podejrzany plik lub wiadomość e-mail do tej firmy na adres nowywirus@kaspersky.pl.

- Nasi analitycy błyskawicznie przeanalizują przesłane dane i jeżeli okaże się, że zawierają nowe zagrożenie, zostanie ono natychmiast dodane do baz danych wykorzystywanych przez rozwiązania Kaspersky Lab - obiecuje Kupczyk.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl