Nie mogą doczekać się Airbusa

Najnowsze

Aktualizacja:
airbus.comA400M coraz bardziej opóźniony

Siedem krajów, które zamówiły wojskowe samoloty Airbus A400M, zaproponowało producentowi maszyny gwarancje kredytowe na 1,5 miliarda euro. Wszystko po to, by skłonić go do kontynuowania prac.

Jak podkreśla "Financial Times Deutschland", kraje, które zamówiły A400M już wcześniej zapewniły finansowanie projektu w wysokości 2 mld euro.

W poniedziałek ministrowie z Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Hiszpanii i Turcji podpisali porozumienie, w którym zaoferowały EADS (spółka matka Airbusa) dodatkowe 1,5 mld euro gwarancji kredytowych. Zdaniem "Handelsblatt" rządy krajów, które zamówiły A400M są również skłonne negocjować cenę z Airbusem.

Pierwszy próbny lot A400M odbył się w grudniu 2009 r., ale był on opóźniony o ponad 3 lata. Co więcej, koszt projektu przekroczył już planowany budżet o 5 mld euro.

W zeszłym tygodniu hiszpańska prasa podała, że program może zostać zamknięty, jeżeli nie dojdzie do porozumienia w sprawie pokrycia dodatkowych kosztów pomiędzy EADS, a jego klientami.

60 maszyn Airbus A400M zamówiły Niemcy, 50 - Francja, 27 - Hiszpania, 25 - Wielka Brytania, 10 - Turcja, 7 - Belgia, 4 - Malezja, a 1 Luksemburg.

Źródło: yahoo.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: airbus.com