Nie ma Rady na Farfała

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Farfał nie do ruszenia?

Rada Nadzorcza TVP wciąż nie wpisana do sądowego rejestru. We wniosku do sądu brakowało numerów PESEL członków rady. P.o. prezesa TVP Piotr Farfał twierdzi, że danych nie dostał z KRRiT, a próba ich ustalenia przyniosła jedynie informację, że istnieje 107 Krystyn Pawłowicz i 117 Tomaszów Szatkowskich.

Pod koniec lipca przyszłość Farfała na stanowisku p.o. prezesa TVP wydawała się przesądzona. KRRiT powołała nową Radę Nadzorczą Telewizji Publicznej, która miała się szybko zebrać i dokonać zmian w zarządzie. W Radzie znaleźli się Beata Kozłowska-Chyła, Barbara Misterska-Dragan Barbara, Krystyna Pawłowicz, Bogusław Piwowar, Tomasz Szatkowski, Bogusław, Piotr Wawrzeński i Małgorzata Wiśnicka-Hińcza.

Szybko okazało się jednak, że Rada nie tylko nie może podejmować jakichkolwiek decyzji, ale nawet się zebrać. We wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego, który miał ją zarejestrować, nie było bowiem numerów PESEL członków i został on odrzucony ze względów formalnych.

Celowy zabieg?

Media podejrzewały, że to celowy zabieg ludzi Farfała, który ma uniemożliwić jego odwołanie. TVP broniła się jednak, że za braki we wniosku odpowiedzialna jest KRRiT, która w swojej uchwale z końca lipca zawarła jedynie nazwiska członków RN.

KRRiT przyznaje, że faktycznie członków RN wymieniła jedynie z nazwiska, ale to TVP składała wniosek do KRS i to ona powinna zadbać o prawidłowe jego wypełnienie. "Zarząd TVP SA nie zwracał się do KRRiT z jakimkolwiek żądaniem odnośnie danych niezbędnych do prawidłowego wypełnienia wniosku o dokonanie omawianych zmian (w KRS - red.)" - napisała KRRiT w swoim oświadczeniu.

Zapytajmy MSWiA

Aby pokazać jak niejednoznaczna była uchwała KRRiT, Zarząd Telewizji wystąpił do MSWiA, by ustaliło ile osób o nazwiskach wskazanych przez KRRiT do Rady Nadzorczej znajduje się w ewidencji spisu ludności.

W czwartek na swojej stronie internetowej TVP zamieszcza odpowiedź, którą dostała od MSWiA. Okazuje się, że w rejestrze PESEL pod określonymi nazwiskami figuruje następująca liczba osób:

Kozłowska-Chyła Beata – 1 osoba , Misterska-Dragan Barbara – 1 osoba , Pawłowicz Krystyna – 107 osób , Piwowar Bogusław – 11 osób , Szatkowski Tomasz – 117 osób , Szwedo Bogusław – 3 osoby , Wawrzeński Piotr – 2 osoby , Wiśnicka-Hińcza – Małgorzata – 1 osoba ,

W związku z tym zarząd TVP zapowiedział, że zwróci się do Przewodniczącego KRRiT z prośbą o ustosunkowanie się do tych niejasności.

Według części ekspertów, do czasu ich wyjaśnienia i skierowania nowego wniosku do KRS Rada Nadzorcza nie może rozpocząć prac. Są jednak także tacy prawnicy, które uważają, że wpis do KRS nie jest konieczny do zwołania posiedzenia rady nadzorczej. - Wiele rad zaczynało działać przed zarejestrowaniem ich przez sąd. Jest wiele czynników, które przemawiają za wcześniejszym jej zebraniem - mówił niedawno w rozmowie z "Dziennikiem" Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

CZYTAJ TAKŻE korespondencję urzędową ws. nowej Rady (opublikowana przez zarząd TVP)

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24