Nie ma porozumienia Rosji z Białorusią

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Moskwa chce podnieść cła na ropę, która Białoruś przerabia i eksportuje na Zachód

Białoruś nie zmieniła stanowiska na odbywających się w środę w Moskwie rozmowach o warunkach dostaw rosyjskiej ropy naftowej - podały agencje, powołując się na nieoficjalną wypowiedź przedstawiciela białoruskiej ambasady w Rosji.

Oficjalni przedstawiciele nie komentują przebiegu rozmów w Ministerstwie Energetyki Rosji, lecz z doniesień nieoficjalnych wynika, że strona białoruska obstaje przy swym poprzednim zdaniu: dostawy ropy powinny się odbywać z uwzględnieniem tworzonej unii celnej i wcześniejszych umów na najwyższym szczeblu.

Moskwa i Mińsk weszły w nowy rok bez porozumienia o warunkach dostaw rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś i jej tranzytu do Europy.

O co tu chodzi?

Rosja chce przekazywać Białorusi bez cła tylko tę część ropy, która jest przeznaczona na rynek wewnętrzny i obłożyć 100-procentowym cłem eksportowym ropę, którą Białoruś przerabia w swoich rafineriach i w postaci produktów naftowych reeksportuje.

Strona białoruska natomiast domaga się utrzymania ulg, powołując się na unię celną z Rosją.

Przed rozpoczęciem rozmów Białoruś zagroziła, że może wstrzymać przesył przez swe terytorium energii elektrycznej z Rosji do Kaliningrady, ponieważ strona rosyjska nie uzgodniła z nią warunków tranzytu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24