Nie ma porozumienia. Będzie kolejny strajk Lufthansy?

Najnowsze


Niemiecki flagowy przewoźnik lotniczy Lufthansa stanął w obliczu groźby nowego strajku pilotów, gdy reprezentujący ich związek zawodowy Cockpit ogłosił w czwartek, iż rozmowy z zarządem firmy w sprawie uregulowania konfliktu płacowego zakończyły się fiaskiem.

Jak oświadczył Cockpit, w obecnej sytuacji należy się liczyć z dalszymi akcjami protestacyjnymi "w trybie natychmiastowym", ale o ich szczegółach opinia publiczna będzie jeszcze szczegółowo poinformowana.

Jest gorzej?

Cockpit zarzuca kierownictwu Lufthansy, że zaostrzyło swe żądania, powodując w ten sposób eskalację konfliktu. Jego podłożem są kwestie płacowe - związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać przeciętnie w wieku 59 lat.

Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.

Kolejne protesty

W ramach dotychczasowej akcji protestacyjnej piloci Lufthansy i Germanwings strajkowali od początku kwietnia już cztery razy, co spowodowało odwołanie łącznie około 4300 rejsów i perturbacje w podróżowaniu ponad 480 tys. osób.

Piąty strajk, który miał 16 września objąć dalekodystansowe połączenia Lufthansy, odwołano po przedstawieniu przez pracodawcę zmodyfikowanej oferty. Wielodniowa dyskusja nad nią okazała się jednak bezowocna.

Autor: msz//gry/kwoj / Źródło: PAP