"Nie ma podstaw do wzrostu cen prądu"

Najnowsze

sxc.huProducenci energii chcą podwyżek o kilka do kilkunastu procent

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora poinformował, że nie widzi podstaw do zmian taryf na energię elektryczną. Wnioski takie do URE złożyło pięć spółek energetycznych. Według mediów, wnioskują one o podwyżki cen rzędu kilkunastu procent.

- Nie widzę podstaw do zmiany taryf obowiązujących w tym roku - powiedział w piątek PAP Swora.

URE w styczniu zatwierdził wnioski taryfowe dla przedsiębiorstw sprzedających i dystrybuujących energię elektryczną dla grupy taryfowej G, czyli gospodarstw domowych, ze wzrostem cen na rachunku odbiorcy o średnio 5,8 proc. Taryfy mają obowiązywać do końca 2010 roku.

5 wniosków o podwyżki

Urząd podał, że obecnie rozpatruje 5 wniosków spółek energetycznych, które chcą podwyższenia taryfy w dystrybucji bądź sprzedaży energii elektrycznej.

Enea Operator, dostawca energii m.in. dla Poznania i Zielonej Góry, złożył w czerwcu dwa wnioski o podwyższenie taryf w dystrybucji. Spółka uzasadniła zamiar podwyżki stratami w ubiegłym roku oraz wyższymi kosztami.

Kolejne rozpatrywane przez URE wnioski złożyły spółki: dystrybuujący energię w Warszawie i okolicach RWE Stoen Operator, EnergiaPro Gigawat, dostarczająca prąd na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, oraz działająca m.in. na terenie Małopolski firma Enion Energia.

EnergiaPro Gigawat chce podwyższenia cen sprzedaży energii elektrycznej z tytułu wyższych kosztów zakupu energii na rynku, także energii odnawialnej. "Postępowanie jest w fazie końcowej" - podała Pietrasieńska. Wniosek spółki wpłynął na początku lipca; podobnie jak wniosek Enion Energia. Również ta firma chce zmienić taryfę w obrocie energią elektryczną ze względu na wyższe ceny zakupu energii na rynku.

Jakie są uzasadnienia?

Z kolei RWE Stoen Operator zwrócił się do URE pod koniec czerwca o podwyższenie stawek sieciowych w dystrybucji z tytułu "oczekiwania na zwiększoną kwotę zwrotu z kapitału niż wynika z uzgodnień ze wszystkimi OSD (operatorzy systemów dystrybucyjnych - PAP)".

Prezes URE nie zatwierdził wcześniej trzech innych wniosków o podwyżki taryf, uznając je za nieuzasadnione. Były to: wniosek dystrybuującego energię elektryczną w Małopolsce Enionu oraz wnioski dwóch sprzedawców prądu: Energa-Obrót oraz Enea.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu