Najnowsze

"Nie czeka was zagłada"

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESNouriel Roubini chwali Polskę

Polska dobrze radzi sobie z globalnym kryzysem - tak Nouriel Roubini chwali nasz kraj w wywiadzie udzielonym w Davos TVN CNBC Biznes. Ekonomista, który przewidział załamanie światowej gospodarki i od tego czasu nazywany jest "Doktorem Zagładą", jest spokojny o dalszy rozwój Polski, ale podkreśla, że nie każdy kraj regionu ma tak dobre perspektywy.

- Europa Centralna i Środkowa nie jest jednorodnym organizmem. Mamy tutaj na przykład Polskę czy Czechy, czyli kraje, których gospodarki są w dobrej kondycji i ja osobiście całkiem optymistycznie patrzę na te kraje. Ale należy też wspomnieć o tym, że wiele gospodarek regionu przeżywa problemy, na przykład Litwa - powiedział prezes RGE monitor TVN CNBC Biznes.

- A więc podkreślam ten region nie jest jednolity, są kraje, o które bardziej się martwię ale także te, które radzą sobie dobrze, na przykład Polska - dodał.

"Doktor Zagłada" niedawno jeszcze ostrzegał, że najbardziej rozwinięte gospodarki świata jeszcze przez 3 lata będą rozwijać się poniżej swojego potencjału, a światu zagraża recesja o dwóch dnach, czyli w kształcie litery W.

Roubini jest jednym z 2,5 tysiąca uczestników Światowego Forum Ekonomicznego, które rozpoczęło się w Davos. 40. forum odbywa się pod hasłem - "Przemyśleć, zaprojektować na nowo i odbudować". Ekonomiści, prezesi największych firm na świecie i politycy będą się wspólnie zastanawiać nad tym, jak poprawić stan światowej gospodarki po kryzysie finansowym i globalnej recesji.

Obrady w Davos skupią się wokół trzech idei. Mowa o przemyśleniu modeli biznesowych i schematów zarządzania ryzykiem, o ponownym zaprojektowaniu instytucji działających w gospodarce i o odbudowie zaufania. Organizatorzy podkreślają, że hasło szczytu – Przemyśl, zaprojektuj na nowo, odbuduj” - jest wezwaniem do działania. Uczestnicy konferencji pochylą się też nad zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego – nad groźbą powstania baniek spekulacyjnych, zapaści globalnego popytu i nad lukami w systemach nadzoru – zwłaszcza w sektorze finansowym. Poza tym wśród tematów obrad znajdą się zmiany klimatu, rozprzestrzenianie się broni jądrowej i zagrożenie pandemiami.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES