Nie chcemy pić za zdrowie fiskusa

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huButelki pozostaną puste?

Fiskus liczył na dodatkowe setki milionów z podwyższonej akcyzy na piwo, tymczasem dotąd zarobił milionów 40. "Pijcie piwo, Ojczyzna w potrzebie" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Po 1 marca piwna akcyza poszła w górę o 13,6 proc., co podwyższyło cenę butelki o 6-9 groszy. Jak przypomina "GW", fiskus szacował, że zgarnie dodatkowe 460 mln zł na Rezerwę Solidarności - czyli specjalny fundusz służący łagodzeniu skutków kryzysu najuboższym.

Ale podwyżka akcyzy pojawiła się wtedy, gdy po kilku latach nieustannego wzrostu liczby wypijanych przez nas hektolitrów piwa złocisty trunek przestawał nam juz smakować. Jeszcze w 2007 r. sprzedaż piwa skoczyła o ponad 8 proc., w 2008 r. - już tylko o 1,7 proc. Już IV kwartał 2008 r. przyniósł spadek sprzedaży o 0,8 proc.

Pijemy znów mniej

- Nie ma jeszcze dokładnych danych, ale rynek w pierwszym kwartale 2009 r. był słaby, szczególnie w marcu, kiedy weszła podwyżka akcyzy. Sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach roku spadła, pytanie tylko o ile - mówi "Gazecie" dyrektor biura zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce Danuta Gut.

Sprzedaż ma z czego spadać, bo statystyczny Polak wypija rocznie 93 litry piwa. Wiecej od nas pija tylko Czesi i Niemcy. Spadkom sprzedaży sprzyja wzrost cen, wynikający nie tylko ze wzrostu akcyzy. Poza tym konsumenci coraz mocniej odczuwają kryzys i oszczędzają, w pierwszej kolejności rezygnując z używek, np. alkoholu - zauważa "Gazeta Wyborcza".

- Piwny rynek nie będzie dynamicznie rósł. Zamknęliśmy dwie linie produkcyjne w browarze w Kielcach, bo spodziewamy się osłabienia popytu i nie byłyby one w pełni wykorzystane - mówi dziennikowi rzecznik Kompanii Piwowarskiej Paweł Kwiatkowski. Firma jest liderem na polskim rynku piwa.

To wszystko już było...

Jak pisze "GW", piwowarzy chętnie przywołują doświadczenia z poprzednią dużą podwyżką akcyzy z 2001 roku. Jej wzrost o 16 proc. i odpowiednie podwyżki cen detalicznych przyniosły prawie zupełnym zahamowaniem piwnego rynku. Rosnące w poprzednich latach o 6-12 proc. spożycie piwa w 2001 r. podniosło się o 0,3 proc.

Teraz ponoć resort finansów pracuje nad... kolejną podwyżką akcyzy od 1 stycznia 2010 r. Decyzje mają jednak zapaść dopiero gdy będą znane wyniki za pierwsze półrocze tego roku.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu