Nie chcemy nowej pracy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Dobrze jest jak jest"

Polacy odpuszczają sobie rozwój zawodowy i wyraźnie zwalniają w wyścigu szczurów. - Spada liczba pracowników, którzy rozglądają się za nową posadą - pisze "Puls Biznesu". Z kolei "Gazeta Prawna" zauważa, że bezrobotni nie chcą korzystać ze szkoleń organizowanych przez Urzędy Pracy.

Według badania GUS, na które powołuje się "PB", drastycznie spada liczba osób, które aktywnie poszukują nowego, lepszego pracodawcy. W 2005 roku innej posady szukało grubo ponad milion osób. Dzisiaj ta liczba spadła o połowę.

Na laurach

Eksperci komentujący to zjawisko, jako powód wskazują raczej to, że pracownikom jest po prostu coraz lepiej na obecnych posadach, niż to, że w związku z kryzysem nie widzą lepszych perspektyw.

- W ostatnich latach pensje rosły w bardzo szybkim tempie. Dzięki wysokiemu wzrostowi gospodarczemu w ostatnich kilku latach zarabiamy znacznie więcej niż w 2005 roku. Motywacja do zmian jest więc mniejsza - mówi gazecie Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millenium.

W maju tego roku przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wynosiła prawie 3,2 tys. Cztery lata wcześniej było to 600 zł mniej. - Wiele naszych potrzeb zostało już zaspokojonych. Apetyty na lepszą pracę i dostatnie życie zostały nasycone - dodaje Maliszewski. Nie wyklucza jednak, że gdy rynek pracy zacznie się ożywiać, liczba osób chcących zmienić pracę zacznie rosnąć.

Bez pracy? No i dobrze

Nie tylko ci, którzy mają pracę i pieniądze z niej, stanęli w miejscu. Status quo nie chce zmieniać też wielu bezrobotnych. - Wyższa kwota stypendium szkoleniowego dodawanego do zasiłku (110 zł jeszcze w lutym, a od czerwca - 575 zł miesięcznie - red.) nie spowodowała, że większa ich liczba chce podnosić lub zmieniać swoje kwalifikacje - czytamy w "Gazecie Prawnej". Wręcz przeciwnie. - W tym roku urzędy pracy mogą przeszkolić nawet mniej bezrobotnych niż w ubiegłym - przewiduje dziennik.

Skąd taka tendencja? – Sześciu na dziesięciu bezrobotnych w ogóle nie jest zainteresowanych podejmowaniem jakiejkolwiek aktywności w celu znalezienia zatrudnienia – kwituje Grażyna Laurowska, kierownik Działu Rynku Pracy w Urzędzie Pracy w Legnicy.

Źródło: "Puls Biznesu", "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24