"Nie będziemy płacić za wasz kryzys"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Związkowcy Sierpnia '80 na ulicach stolicy demonstrować będa nie po raz pierwszy

Pod hasłem "Nie będziemy płacić za wasz kryzys" związkowcy m.in. z Sierpnia 80 mają w czwartek demonstrować w Warszawie. Zamierzają przed gmachami resortów zdrowia i gospodarki wyrażać sprzeciw wobec "antypracowniczej polityki rządu".

Lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek zapowiada, że tylko ze Śląska w czwartek pojedzie do Warszawy około tysiąca górników i hutników. Mają zjechać także reprezentacje m.in. ratowników medycznych, stoczniowców oraz pracowników zbrojeniówki i hipermarketów z różnych części kraju.

- Demonstracja jest wyrazem sprzeciwu wobec polityki rządu: likwidacji miejsc pracy, ograniczania i zamrażania wynagrodzeń (...). Czas najwyższy, by strona społeczna jasno wyartykułowała swoje postulaty, sprzeciwiając się polityce, która zbankrutowała w całej Europie, natomiast polski rząd nie wyciągnął z tego żadnych wniosków i nadal upiera się przy kontynuacji polityki ultraliberalnej – mówił w poniedziałek Ziętek.

Przemarsz ulicami Warszawy

Ok. godz. 13 rozpocznie się pikieta Ministerstwa Zdrowia. Manifestanci – m.in. związki zrzeszające ratowników medycznych - wyrażą swój sprzeciw wobec kształtu prowadzonej reformy służby zdrowia, a także np. przejmowania rynku usług ratownictwa medycznego przez prywatne firmy. Ratownicy grożą m.in. odwieszeniem od kwietnia swego ubiegłorocznego protestu.

Później związkowcy przejdą przed gmach resortu gospodarki, gdzie będą manifestować m.in. w sprawach związanych z górnictwem. Sierpień 80 zarzuca rządowi blokowanie podwyżek, mimo realnych – zdaniem związku – możliwości spółek węglowych, domaga się też cofnięcia wprowadzonych z początkiem roku zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury górnicze.

Sierpień '80 nie zgadza się na porozumienie

- Będziemy też protestować przeciw zmianom w kodeksie pracy. Chodzi przede wszystkim o zmiany dotyczące umów o pracę i możliwość rozszerzenia stosowania tzw. umów śmieciowych, a także uelastycznienie czasu pracy. Te pomysły drastycznie pogorszą sytuację pracowników, natomiast nie wpływają w żaden sposób na tzw. walkę z kryzysem – uznał lider Sierpnia 80.

Ziętek przypomniał, że w ub. tygodniu fiaskiem zakończyła się kolejna tura negocjacji płacowych między związkami a zarządem największej górniczej spółki – Kompanii Węglowej. W tej sytuacji w środę w kopalniach tej spółki odbędzie się referendum strajkowe, które ma potwierdzić wolę górników zorganizowania strajku w razie niespełnienia ich żądań.

Lider Sierpnia 80 przypomniał też, że zapowiadana warszawska demonstracja będzie już drugą pod hasłem "Nie będziemy płacić za wasz kryzys". Poprzednia odbyła się 24 lutego w Katowicach. Ok. 300 związkowców m.in. odpalało wtedy górnicze petardy i paliło opony przed siedzibami spółek węglowych i urzędu wojewódzkiego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24