"Nie będzie prywatyzacji TVP i Polskiego Radia"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ministerstwo Skarbu nie planuje prywatyzacji TVP i Polskiego Radia

Nie będzie prywatyzacji TVP i Polskiego Radia - zapewnia minister skarbu Aleksander Grad. W sprawie prywatyzacji Polskiej Agencji Prasowej nie ma jeszcze "sprecyzowanych planów".

- Nad tym się zastanawiamy, ja zechcę ostatecznie zdecydować, co z PAP-em w tym czteroletnim programie prywatyzacji, który mamy przedstawić rządowi w ciągu najbliższych tygodni. Dzisiaj w tej sprawie nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów - powiedział minister w radiu TOK FM. Zaprzeczając planom prywatyzacji TVP powiedział, że spółka ta wymaga zmian wewnętrznych. - Myślę, że to jest poważna praca, którą powinien wykonać zarząd telewizji - zaznaczył. - Dzisiaj jest taka sytuacja, że minister skarbu państwa zgodnie z Kodeksem spółek handlowych powinien nadzorować spółkę skarbu państwa, w której ma sto procent udziałów. Natomiast ustawa o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji jest tak skonstruowana, że właściwie minister skarbu może w tej spółce niewiele - mówił minister.

"Rzeczpospolitej" potrzebny jest doradca

Grad podkreślił, że stara się wykorzystywać to, na co obecnie pozwala Kodeks spółek handlowych. - I myślę, że w najbliższym czasie poprzez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy też w tej sprawie zechcę kilka decyzji podjąć - powiedział. W sprawie zapowiadanej prywatyzacji Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita minister powiedział, że spółka musi wyłonić doradcę prywatyzacyjnego, który ją wyceni. Podobnego doradcę powoła resort. - Zechcemy by doradca przygotował różne możliwe scenariusze prywatyzacji tej spółki. Myślę, że najpoważniejszym scenariuszem jest prywatyzacja giełdowa. Chcemy to zrobić w taki sposób, żeby PW Rzeczpospolita nie sprzedawała swoich udziałów w Presspublice i pozostawała dalej w takiej formule jak jest dzisiaj - powiedział Grad. - Myślimy o tym, żeby do PW Rzeczpospolita wprowadzić inne przedsiębiorstwa, które są na rynku wydawniczym - dodał.

Prywatyzacja gazety ma odciąć wpływy polityków

Grad zaprzeczył pogłoskom jakoby resort chciał wykorzystać sprzedaż udziałów PW Rzeczpospolita jako formę nacisku na Mecom, by ten zmienił redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej". - Sprywatyzowanie PW Rzeczpospolita ma raz na zawsze odciąć sferę polityków od tej gazety - podkreślił. Obecnie udziały w Presspublice (wydawca "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy") posiadają dwie spółki: należące do Skarbu Państwa PW Rzeczpospolita (49 proc. udziałów) oraz brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom (51 proc.).

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24