Nie będzie podziału TP SA?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Karta zamiast podziału?

- Są szanse na osiągnięcie porozumienia między Urzędem Komunikacji Elektronicznej, TP SA oraz innymi operatorami w sprawie podziału Telekomunikacji Polskiej na część hurtową i detaliczną - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska. Jeśli zostałoby osiągnięte, to podział zostałby zawieszony, a zamiast niego wdrażana byłaby Karta Równoważności.

W grudniu 2008 roku prezes UKE Anna Streżyńska wszczęła postępowanie w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną. Mówiła wtedy, że mógłby ona zakończyć w 2010 roku. "Część hurtowa" obsługująca infrastrukturę telekomunikacyjną oferowałby ją "części detalicznej" i innym operatorom na rynku na takich samych zasadach. Zdaniem Urzędu zagwarantuje to konkurencyjność na rynku i niższe ceny rozmów i internetu.

Pomysł UKE niezbyt spodobał się TP SA. Spółka przekonywała, że będzie on drogi, a koszty przewyższą zyski. Dlatego zaproponowała inne rozwiązanie - tzw. Kartę Równoważności. Zakłada ona m.in. traktowanie innych operatorów na równi z tą częścią TP, która dotyczy sprzedaży detalicznej, poprawę jakości usług hurtowych, monitoring usług oraz szkolenia pracowników TP. - Karta Równoważności pozwoli operatorom alternatywnym na weryfikację, czy są obsługiwani w taki sam sposób jak wewnętrzne jednostki TP obsługujące klientów detalicznych. Rozwiązania zaproponowane w Karcie mogą być szybko wdrożone i są nieporównywalnie tańsze niż proponowana przez regulatora wątpliwa prawnie i ekonomicznie separacja funkcjonalna - przekonuje TP.

Rozstrzygnięcie już wkrótce

W piątek w siedzibie Urzędu odbyło się spotkanie z TP i innymi operatorami w tej sprawie. Anna Streżyńska podkreśliła, że strony osiągnęły porozumienie w 17 z 20 zaplanowanych tematów. 0 Jest szansa na osiągnięcie kompromisu - przyznała.

Dodała, że operatorzy telekomunikacyjni poprosili o dodatkowy tydzień na rozstrzygnięcie spornych kwestii. Wstępnie ma ono odbyć się 11 sierpnia. Szefowa UKE zaznaczyła, że jeżeli Urząd, TP i inni operatorzy dojdą wtedy do porozumienia, to prace nad podziałem TP zostaną zawieszone.

- Jestem zadowolony z postępów prac, ale na decyzję musimy jeszcze trochę poczekać. Już od prawie roku pracujemy nad alternatywą dla podziału. Długo przekonywaliśmy do tego Urząd Komunikacji Elektronicznej i konkurentów. Z dzisiejszego spotkania wynika, że konkurentów udało nam się właściwie przekonać - powiedział po spotkaniu Maciej Witucki, prezes TP.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24