Najnowsze

Nie będzie podatku od bonów dla bezrobotnych

Najnowsze

Nie będzie podatku od bonów dla bezrobotnych?

Wiceminister finansów Janusz Cichoń zapewnił, że jego resort wyda do końca listopada stosowne rozporządzenie zwalniające osoby bezrobotne z podatku od nowych typów świadczeń wydawanych w postaci bonów.

O regulacje podatkowe dotyczące nowych rodzajów świadczeń dla bezrobotnych, realizowanych w postaci bonów m.in. stażowych czy szkoleniowych zapytała w środę w Sejmie posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO).

Nie będzie potrzeby odprowadzenia podatku

Na pytanie adresowane do Ministra Finansów odpowiedział wiceminister w tym resorcie Janusz Cichoń. - Zapewniam, że żaden z bezrobotnych nie będzie musiał dopłacać do budżetu ani odprowadzać podatku od otrzymywanych świadczeń - zapewnił wiceminister. Także bony zatrudnieniowe, wydawane przez starostów pracodawcom, które przyznają im gwarancje refundacji części składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku zatrudnienia bezrobotnych i zapewniają dofinansowanie do ich wynagrodzeń, są zdaniem wiceministra "neutralne podatkowo". Dlatego, jak poinformował Cichoń, jego resort wyda stosowne rozporządzenia jednoznacznie określające, że bony otrzymywane przez bezrobotnych i pracodawców zatrudniających bezrobotnych są wolne od opodatkowania.

Przepisy nie weszły w życie

Takie bony wprowadzono nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 14 marca 2014 r., która obowiązuje od 27 maja tego roku. Do tej pory jednak nie weszły w życie stosowne rozporządzenia regulujące opodatkowanie tego typu świadczeń. Cichoń zapewnił, że resort wyda je do końca listopada, tak by rozliczający się z fiskusem tuż po nowym roku nie mieli wątpliwości, jak to zrobić. Nowe formy świadczeń dla bezrobotnych oraz pracodawców, którzy ich zatrudnią, mają zwiększyć aktywizację zawodową młodych bezrobotnych - do 30. roku życia, a także osób w wieku 50 plus.

Autor: pp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości